środa, 26 lipca 2017

Boroń Marek

Radny Marek Boroń o remoncie w pobliżu  Kopca Wyzwolenia: „Ja tak słucham, słucham od dwudziestu minut i tylko samo psioczenie, narzekanie, że źle wydane, że źle zaprojektowane, źle pomyślane, źle położone. No litości, ja bym bardzo prosił, bo w ten sposób można się doczepić do wszystkiego. Do każdego jednego zamku, który został wybudowany z Krakowem włącznie. Dlatego nie narzekajmy, bo moje opinie z którymi mnie się dzielono, są zgoła inne. Ludzie, mieszkańcy mają wyobraźnię. Bądźmy realistami. Pierwszy krok został zrobiony, został zrobiony bardzo fajnie. (…) Nie narzekajmy na coś, co zostało zrobione z pomyślunkiem i rozwojowo. Jedynym życzeniem na bliską przyszłość, byłoby pomyśleć na temat dojazdu. Może by tam któryś z autobusów jechał i przystanek tam miał…”
46 SRM wrzesień 2014

Flodrowski Tomasz

Radny Tomasz Flodrowski o przeprowadzonym remoncie przy Kopcu Wyzwolenia:
 „Cały ten projekt to prowizorka. Nie było konsultacji z mieszkańcami, nie zorganizowano konkursu architektonicznego. Teren został uporządkowany, jednak nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Należy rozważyć, aby to miejsce było funkcjonalne na co dzień, a nie tylko 2-3 razy do roku.”
46 SRM wrzesień 2014

Wieczorek Tadeusz

Radny Tadeusz Wieczorek: 
„Ja też chciałem powiedzieć, że brałem udział w sądzie jako świadek w sprawie przeciwko radnemu naszego miasta. Tak, że dziękuję panu radnemu Turzańskiemu, że dzięki jemu inicjatywie, dzięki jemu postępowaniu, mogę uczestniczyć pierwszy raz w życiu na sali sądowej. Dziękuję”.
SRM 46 wrzesień 2014

wtorek, 25 lipca 2017

Kossakowska Gabriela

Radna Gabriela Kossakowska do radnego Tomasza Ciska: 
„Panie przewodniczący, to co pan powie, to na forum rady, a to co nie, to co niewygodne, to w kuluarach”.  
42 SRM czerwiec 2014

Korfanty Stanisław

Wypowiedź Prezydenta Stanisława Korfantego dotycząca zmian w Statucie Miasta. Jedna ze zmian jaką prezydent wprowadził , to możliwość zabierania głosu przez prezydenta poza kolejnością. Dotychczas przewodniczący udzielał głosu według kolejności zgłoszeń.
Prezydent Stanisław Korfanty do radnego Tomasza Flodrowskiego: „Mówi pan, że 95 procent uchwał wychodzi od prezydenta więc ja uważam, że należałoby to zostawić. Niech się pan wczuje w sytuację, kiedy pan byłby prezydentem. Przy pańskiej elokwencji i presji do mikrofonu jak pan by się czuł, gdyby pan nie miał możliwości zabrania głosu?”
38 SRM marzec 2014

Umińska-Duraj Sława

Radna Umińska-Duraj o metodzie odwołania Przewodniczącego RM Krzysztofa Seweryna:
 „Ktoś kto przysłuchiwałby się naszym obradom, to wyszedłby z tej sali z poczuciem ogromnego niesmaku. Przykre jest to, że część rady jako organ, zachowuje się w tak żenujący sposób.Widać jasno po wypowiedzi pana przewodniczącego, że to uzasadnienie jest nieudolna próbą uzasadnienia, że to zasłona dymna, za którą się kryją zupełnie inne sprawy. Przykre, że nie potraficie załatwić tego w sposób cywilizowany i z kulturą. Tak się nie postępuje z wieloletnim i doświadczonym radnym”.
37 SRM luty 2014

Seweryn Krzysztof

Wypowiedź radnego Krzysztofa Seweryna w czasie gdy Klub Nasze Piekary odwoływał go z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta:
„Jeżeli nie ma odpowiedzi uważam, że to jest wotum nieufności ze strony klubu radnych Nasze Piekary w stosunku do mojej osoby, mocne wotum ze strony w-ce przewodniczącego, nie zgadzamy się pod tym względem etycznym w zasadach postępowania. Mój sposób postępowania, przekazywania pewnych informacji, to oczekiwanie pewnej jawności podejmowanych decyzji. To, co nas poróżniło, to sposób sprawowania opieki zdrowotnej w przychodni w Dąbrówce bo uważam, że przekształcenie, gdzie podmiot gospodarczy dominujący w Piekarach Śl. wygrywa przetarg i następnie ceduje prawo prowadzenia na spółkę, w której pojawia się nazwisko rodziny zaangażowanej osoby, jest dla minie niebezpieczne. Pytałem również, kto mnie pozwał do sądu w sprawie Bronisława L., pytałem o powiązania, i to mi nie pasuje. Tu nas to poróżniło.”
37 SRM luty 2014

Umińska-Duraj Sława

Radna Sława Umińska-Duraj do radnego Tomasza Ciska
„Ja chcę panu radnemu przypomnieć, że w poprzedniej kadencji, kiedy ja jako radna dyżurna zawsze o budżecie zadaniowym mówiłam, to nawet pan skarbnik się do mnie tutaj uśmiechał porozumiewawczo, to właśnie wtedy panie radny pan zawsze wyrażał te same wątpliwości co ja. Ja wiem, że w miarę upływu kolejnej kadencji to się zdobywa doświadczenie, rozwagę – to bardzo cenne natomiast ja tu mam pewne kompleksy, bo panu wystarczyła niepełna obecnie kadencja i pan już wszystko zrozumiał, i nie ma żadnych wątpliwości, i uważa, że wszystko jest w porządku i O.K. A ja nadal jestem w tyle. To rzeczywiście, to nie tyle mieszkańcom się korepetycje należą, co mnie. Ja myślę, że robię postępy w czasie tej kadencji, ale widać, że nie. Tak, że panie radny, warto czasami pamiętać, co się mówiło wcześniej. A jeśli chodzi o konstrukcje budżetu, to trzeba uznać i oddać panu prezydentowi, że jest konsekwentny w swoich działaniach, co też jest swego rodzaju zaletą, nie miota się od ściany do ściany. Natomiast pan, co kadencję to coraz to inne poglądy. Ja jeszcze bym tak apelowała o to, żeby pan populistycznie nie używał tu haseł typu, że obrażamy wyborców itd. Ja wiem, że ci nawróceni są zawsze najbardziej gorliwi i tępią swoich poprzednich zwolenników. Natomiast ja tu tylko jeszcze przypominam, że pan mnie nazwał szpiegiem kiedyś... – no prawie, że działam na rzecz interesu powiatu tarnogórskiego, a nie Piekar Śl. To dopiero był hit!”
36 SRM grudzień 2013

piątek, 21 lipca 2017

Cisek Tomasz

Na uwagę radnego Turzańskiego, że zapisy w budżecie miasta są mało zrozumiałe dla mieszkańców  i nikt z nich nic wyczyta, radny Tomasz Cisek tak odpowiedział:

„Ze zdziwieniem usłyszałem przed chwilą wypowiedź radnego z wyżyn jego wszechwiedzy, że mieszkańcy, mam rozumieć wyborcy, nie znają się na budżecie, w ogóle im to nic nie mówi co tam jest. Całkowicie jest dla nich niezrozumiałe, a radni specjaliści wiedzą.
Nie wiem, o jakich to mieszkańcach padło to zdanie, bo ja jak się spotykam ze swoimi wyborcami, to jakoś nie słyszałem, żeby mi ktoś mówił, że to jest niezrozumiałe, on tego nie rozumie, a przychodzi do mnie jak do tego wszechwiedzącego radnego, który te tajemne formy umie odczytać.

A może stąd wynika ten brak zaangażowania mieszkańców, że oni przez niektórych radnych są traktowani jak tacy nieucy, którzy nic nie umieją itd. I jeszcze się im publicznie wypomina na sesji, że oni nie wiedzą, nie rozumieją, że myśmy powinni zaplanować dla nich korepetycje, albo pisać bardziej przejrzyście. Ja bym tak osobiście nie odważył się moim wyborcom wprost publicznie powiedzieć, że wy się nie znacie na niczym, nie rozumiecie tego, ja będę się starał walczyć, żeby bardziej przystępnie pisać budżet.”
36SRM grudzień 2013

czwartek, 20 lipca 2017

Krauza Jerzy

„Na sesji trzeba być czujnym”

słuszna uwaga radnego Jerzego Krauzy do kolegów radnych (32 RM wrzesień 2013)

Szewczyk Marek

"Nie zawsze ten kto mówi najwięcej mówi najmądrzej. To nie jest tak, że ten kto ma ostatni głos ma zawsze rację”

Słusznie zauważył radny Marek Szewczyk na 26 SRM w marcu 2013 roku

Turzański Krzysztof

" Pan prezydent jest zażenowany jeżeli ktoś zwraca uwagę na jakiś problem.
Bardzo przepraszam panie prezydencie, że dostrzegam taki problem, przepraszam bardzo, że zauważyłem, że jest to jedno wielkie śmietnisko od strony Piekar, i przepraszam, że nie udało mi się ustalić kto jest winny wyrzucenia tych śmieci. Naprawdę jest mi bardzo przykro panie prezydencie i obiecuję że podejmę wszelkie możliwe kroki aby ustalić kto tam te śmieci wyrzuca. Niestety jednosobowo nie będę w stanie tego terenu przypilnować, ale naprawdę zastanowimy się czy jakieś akcji społecznej nie zrobimy skoro pana prezydenta kompetencje przekraczają rozwiązanie tego problemu. Bardzo przepraszam postaram się nie zawracać głowy takimi rzeczami.”

Wypowiedź radnego Turzańskiego dotyczy zbagatelizowania przez Prezydenta Korfantego informacji o śmieciach  na Księżej Górze (26 SRM marzec 2013)




Korfanty Stanisław

"Nie zamierzam stać w rozkroku i w KZK Gopie, i w Katowicach, i w Tarnowskich Górach.
Nie mam zamiaru jako prezydent mieć rozdwojenia jaźni, jestem konsekwentny w działaniu.
Wspieram połączenie do Pyrzowic z Katowic przez Piekary.Nie mam zamiaru się integrować z kimś, kto robi nam pod górkę, czyli forsuje połączenie przez T.Góry i Miasteczko.

Taki już jestem, że ja lubię konkrety i lubię konsekwentnie działać a nie bawienie się w różnego rodzaju rozgrywki medialne i polityczne. Nie czytam prasy wszelakiej, czytam prasę konkretną. My mamy jako samorząd wytyczona strategię. Tożsamość Piekar Śl. jest określona. Każdy ciągnie sukno w swoją stronę. Ja nie zamierzam tego sukna ciągnąć z Tarnowskimi Górami"

To była odpowiedź Prezydenta Korfantego na pytanie radnej Umińskiej dlaczego zrezygnowaliśmy ze współpracy z gminami zrzeszonymi wokół Tarnowskich Gór (26 SRM marzec 2013)

Korfanty Stanisław


„Im większa liczba populizmów będzie załatwiana to opozycja poprze budżet” 
 „ Więcej odpowiedzialności za to co robimy”

takimi słowy były Prezydent S.Korfanty zwracał się do radnych opozycji, którzy zgłaszali wnioski do budżetu miasta. (24 SRM grudzień 2012)

Ciekawe co dziś powie, kiedy sam zgłasza wnioski do budżetu miasta.

Pasternak Janusz

Ciekawa wypowiedź byłego w-ce Prezydenta Janusz Pasternaka dotycząca segregacji śmieci:
„Podwyższenie stawki za niesegregowane śmieci uderza w mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej. W blokach nie da się selektywnie zbierać odpadów”

Ciekawe jak to robią w innych miastach? Może nie mieszkają w blokach?

Gowarzewski Grzegorz

„Nie rozwiązujemy spraw ludzi tego miasta” 
„Prezydent Korfanty powiela tylko swoje ja”

szczere wypowiedzi radnego G.Gowarzewskiego z 24 SRM grudzień2012

środa, 19 lipca 2017

39 SRM_2017.06.28

XXXIX sesja Rady Miasta – tematyka w telegraficznym skrócie

- Sesja rozpoczęła się od przedstawienia sprawozdania z działalności Młodzieżowej Rady Miasta, co uczyniła jej Przewodnicząca, Klaudia Franiel

- Pani Prezydent poinformowała o pozyskaniu kolejnych środków zewnętrznych na: budowę windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych dla Domu Pomocy Społecznej w kwocie ponad 120 tys. zł oraz na dofinansowanie projektu miękkiego dla ZSTZ oraz Technikum nr 1 w kwocie ponad 800 tys. zł

- Radny Czesław Wymysło zapytał czy to prawda, iż do UM wpłynął list w sprawie uchodźców
Kwestia uchodźców to sprawa rządu, a nie samorządu i taka odpowiedź przez UM jest przygotowywana” - odpowiedziała Prezydent Umińska

-W temacie zasobów mieszkalnych Arrady głos zabrał radny T.Wieczorek proponując, by na sesję zaprosić Syndyka, celem dopytania go o pewne kwestie

- Najważniejszą uchwałą 39 sesji RM było głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi absolutorium. Nim do tego doszło, Skarbnik przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za rok 2016. Dowiedzieliśmy się, iż: dochody Miasta zamknęły się kwotą 243 577 943 zł, a wydatki 230 951 379 zł. Nadwyżka budżetowa wyniosła 12 626 564 zł. Zadłużenie miasta na koniec grudnia 2016 to 39 205 373 zł. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła sprawozdanie Prezydenta z wykonanego budżetu. Klub Nasze Piekary ocenił budżet 2016 jako zgodny z oczekiwaniami. Obywatelski Klub Radnych poparł udzielenie absolutorium Prezydentowi. Przewodniczący Klubu PiS, D.Iskanin, ocenił realizację budżetu pozytywnie. Radni w głosowaniu udzielili Prezydentowi absolutorium za rok 2016 przy jednym głosie wstrzymującym się radnego T.Flodrowskiego.

Kolejny raz w tym roku dokapitalizowano PCM kwotą 1 mln zł

Na zakończenie sesji Pani Prezydent przedstawiła wyniki głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego. Temat ten rozwinął Prezydent Turzański, zwracając uwagę na sygnały od mieszkańców o niewłaściwych praktykach stosowanych przez radnego P.Papaję, dotyczących kampanii w BO. Prezydent Turzański prosił, by radni nie krytykowali pomysłów mieszkańców, a raczej odwrotnie, by prowadzili kampanię pozytywną. Radny T.Flodrowski, odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta powiedział, że na krytykę i piętnowanie zasługują przede wszystkim praktyki przymuszania dzieci do głosowania na dany projekt. Na pewne nieprawidłowości w procedurze głosowania zwrócił uwagę również radny G.Zorychta.

Sesja trwała 3,5 godziny.


37 SRM_2017.05.25

37 sesja Rady Miasta Piekary Śląskie 
Najważniejsze informacje, najciekawsze wypowiedzi w telegraficznym skrócie:
1.Radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przyjęcia stanowiska wobec planów likwidacji piekarskiego sądu.
2.Otwarto po remoncie Filę nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Punkt Obsługi Pasażera na dworcu
2.W ostatnim czasie udało się pozyskać 50 tys. zł na modernizację kotłowni dla Domu Pomocy Społecznej co daje w sumie ponad 20 mln zł środków zewnętrznych pozyskanych przez Miasto w tej kadencji
3.Prezydent Turzański poinformował, iż SITA, czyli instalacja zastępcza odpadów komunalnych, odmówiła w trybie natychmiastowym przyjmowania odpadów. Wszystkie odpady zawożone są teraz do Siemianowic Śl. Konsekwencją tego jest wzrost opłaty za odpady komunalne z 200 do 280 zł za tonę.
4.Przedstawiono raport brookerski za okres 12 miesięcy.
5.Radnym zostały zaprezentowane plany dotyczące zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Kozłowa Góra.
6.Radni procedowali uchwałę w sprawie uchwalenia nowego Statutu Miasta Piekary Śląskie. Radny Stanisław Korfanty zwrócił uwagę na bardzo istotny fakt, jak to określił ”niespotykaną formułę zapisu w Statucie”, że na wniosek radnego może być zarządzone głosowanie tajne w dowolnej sprawie. Radny zwrócił uwagę, iż według ustawy obrady organów gminy są jawne i nie powinno być takiego zapisu. Forma tajnego głosowania wzburzyła radnego Grzegorza Zorychtę. „Każdy radny, który kieruje się obawą w celu wyeksponowania swojego przekonania nie powinien reprezentować mieszkańców” - powiedział radny. Radny uważa, że jawność musi być w każdej dziedzinie, jak też że mieszkaniec ma prawo wiedzieć jak głosuje jego przedstawiciel w każdej sprawie dotyczącej miasta. G.Zorychta złożył wniosek o wykreślenie zapisu o tajnym głosowaniu. Wniosku nie poparli jedynie radni: D.Iskanin, G.Gowarzewski, G.Kossakowska, M.Czempiel, A.Wymysło.
7.Radny Tadeusz Wieczorek zaprosił wszystkich na piknik rodzinny, który odbędzie się 10 czerwca na stadionie w Brzezinach Śl. Start godzina 12.00.
8.Radna Gabriela Kossakowska zaapelowała do prezydenta K.Turzańskiego o zdjęcie z anteny Radia Piekary reklamy Walickigo z Bytomia.
9.Sesja trwała nieco ponad 3,5 godziny.




37 SRM_2017.05.25

37 sesja Rady Miasta Piekary Śląskie
Najważniejsze informacje, najciekawsze wypowiedzi w telegraficznym skrócie:
1.Radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przyjęcia stanowiska wobec planów likwidacji piekarskiego sądu.
2.Otwarto po remoncie Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Punkt Obsługi Pasażera na dworcu
2.W ostatnim czasie udało się pozyskać 50 tys. zł na modernizację kotłowni dla Domu Pomocy Społecznej co daje w sumie ponad 20 mln zł środków zewnętrznych pozyskanych przez Miasto w tej kadencji
3.Prezydent Turzański poinformował, iż SITA, czyli instalacja zastępcza odpadów komunalnych, odmówiła w trybie natychmiastowym przyjmowania odpadów. Wszystkie odpady zawożone są teraz do Siemianowic Śl. Konsekwencją tego jest wzrost opłaty za odpady komunalne z 200 do 280 zł za tonę.
4.Przedstawiono raport brookerski za okres 12 miesięcy.
5.Radnym zostały zaprezentowane plany dotyczące zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Kozłowa Góra.
6.Radni procedowali uchwałę w sprawie uchwalenia nowego Statutu Miasta Piekary Śląskie. Radny Stanisław Korfanty zwrócił uwagę na bardzo istotny fakt, jak to określił ”niespotykaną formułę zapisu w Statucie”, że na wniosek radnego może być zarządzone głosowanie tajne w dowolnej sprawie. Radny zwrócił uwagę, iż według ustawy obrady organów gminy są jawne i nie powinno być takiego zapisu. Forma tajnego głosowania wzburzyła radnego Grzegorza Zorychtę. „Każdy radny, który kieruje się obawą w celu wyeksponowania swojego przekonania nie powinien reprezentować mieszkańców” - powiedział radny. Radny uważa, że jawność musi być w każdej dziedzinie, jak też że mieszkaniec ma prawo wiedzieć jak głosuje jego przedstawiciel w każdej sprawie dotyczącej miasta. G.Zorychta złożył wniosek o wykreślenie zapisu o tajnym głosowaniu. Wniosku nie poparli jedynie radni: D.Iskanin, G.Gowarzewski, G.Kossakowska, M.Czempiel, A.Wymysło.
7.Radny Tadeusz Wieczorek zaprosił wszystkich na piknik rodzinny, który odbędzie się 10 czerwca na stadionie w Brzezinach Śl. Start godzina 12.00.
8.Radna Gabriela Kossakowska zaapelowała do prezydenta K.Turzańskiego o zdjęcie z anteny Radia Piekary reklamy Walickigo z Bytomia.
9.Sesja trwała nieco ponad 3,5 godziny.


wtorek, 18 lipca 2017

35 SRM_2017.04.27

35 sesja Rady Miasta Piekary Śląskie 
najważniejsze informacje, najciekawsze wypowiedzi w telegraficznym skrócie:

  1. Jolanta Wąsowska przedstawiła informację Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa satnitarnego w Piekarach Śląskich.
  2. Klub PiS złożył wniosek, aby strażników miejskich wyposażyć w urządzenia rejestrujące obraz, które będą zamontowanie w miejscach, gdzie dokonuje się nielegalnego składowania odpadów.
  3. W tym miesiącu przeniesiono oddział ZUS do budynku UM przy Bytomskiej 92.
  4. Ze środków Unii Europejskiej pozyskano 700 tys. złotych na likwidację azbestu oraz 92 tys. z Ministerstwa Kultury na zainstalowanie klimatyzacji w OK Andaluzja.
  5. Do przetargu na wyposażenie szpitala przystąpiła tylko jedna firma. Planowane otwarcie szpitala pod koniec roku.
  6. Komisja Przedsiębiorczości i Innowacyjności Rynku Pracy zgłosiła do pani Prezydent wniosek o zwiększenie dotacji na zabytki dodatkowo o kwotę 100 tys. zł.
    Ustosunkowując się do wniosku Komisji radny Czesław Wymysło stwierdził: „My nie są Kuwejtem ani Arabią Saudyjską, żeby takie pieniądze wyłożyć”.
    Pani Prezydent powiedziała, że tegoroczny budżet jest zadaniowy, co oznacza: „żeby komuś dać, trzeba komuś zabrać” i zapytała komu zabrać? Radny Zorychta odpowiadając stwierdził, że skoro pani Prezydent nie ma takiej woli, to oni postarają się znaleźć te środki. Radny Grzegorz Zorychta: „Z mojego przekonania, jeżeli my nie zapełnimy kościołów, to nami zapełnią meczety”. Radny M.Czempiel zaproponował przewodniczącemu Komisji Przedsiębiorczości, radnemu T.Flodrowskiemu, aby ograniczyć o połowę diety i zaoszczędzone środki przeznaczyć na zabytki. Ustosunkowując się do propozycji radnego M.Czempiea, radny G.Zorychta powiedział, że skoro w takim kierunku szukamy oszczędności, to może lepiej byłoby się wziąć za wysokie premie powypłacane urzędnikom.
  7. Radny Wieczorek poinformował, że dotychczas złożył ok. 160 wniosków. Jednocześnie wyraził swoje zadowolenie z ich realizacji.
  8. Najbardziej aktywnymi radnymi na sesji byli: P.Papaja, G.Zorychta, Cz.Wymysło, D.Iskanin, Ł.Ściebiorowski. Sesja trwała 2,5 godziny.

33 SRM_2017.03.30

XXXIII sesja Rady Miasta – tematyka w telegraficznym skrócie

  • Na początku sesji radny T.Flodrowski złożył wniosek w imieniu Komisji Przedsiębiorczości i Innowacyjności Rynku Pracy o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie przyjęcia gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2017-2020. Wniosek podyktowany jest wieloma zastrzeżeniami, błędami merytorycznymi – podkreślił. Wniosek przyjęto w głosowaniu, tym samym projekt zdjęto z obrad sesji.

  • Bożenie Boczek, dyrektorowi MP nr 4, podziękowano za wieloletnią pracę pedagogiczną.
  • Prezydent poinformowała, iż wniosek dotyczący rewitalizacji Os. Wieczorka zostanie merytorycznie rozpatrzony w maju.
  • Na terenie całego miasta zainstalowano szereg czujników Nochal.pl, które monitorują pyły zawieszone. Wyniki pomiarów można śledzić na stronie zielonepiekary.pl
  • Urząd Miasta otrzymał pozytywną opinię w sprawie wniosku do programu IOWISZ, dotyczącego pozyskania środków na inwestycje w nowym szpitalu.
  • Prezydent Turzański poinformował, że jeśli chodzi o Program Mieszkanie Plus w dalszym ciągu nie ma wzorów umowy do wariantów przeprowadzenia tej inwestycji.
  • Przewodniczący P.Buchwald zdał krótką relację ze spotkania u Wojewody w sprawie zmian w sieci placówek szkolnych w związku z reformą edukacji. Na spotkaniu w-ce Wojewoda stwierdził, że budynek MG2 nie jest przygotowany do przyjecia szkoły MG1. Padły również argumenty niedotrzymania art.59, czyli skutecznego powiadomienia rodziców. Kurator zaproponowała wariant, aby Szkoła Specjalna przeszła do budynku MG1 i taki wariant przegłosowano.
  • Radny S.Korfanty zgłosił kilka propozycji i uwag, jak sam określił, usprawniających zpisy uchwały dotyczącej Statutu Miasta. Po półgodzinnej wymianie zdań między radnymi czy omawiać propozycje radnego na sesji czy nie, Przewodniczący Buchwald złożył wniosek o wycofaniu projektu uchwały z obrad. Wniosek uzyskał poparcie radnych.
  • Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem uchwały o rozszerzenia katalogu wyłączeń od obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów radny T.Flodrowski złożył wniosek o wycofanie projektu z porządku obrad. Radny zauważył pewne luki w zapisach uchwały, dzięki którym bez żadnych sankcji będzie można wycinać nawet wiekowe drzewa. Zaproponował, by tak dalece nie liberalizować już i tak dalece liberalnej ustawy. Brak kontroli miasta może prowadzić do różnego rodzaju patologii – powiedział. Ciekawy pogląd zaprezentowała autorka projektu, radna N.Ciupińska-Szoska, która stwierdziła że uchwała ogranicza wycinkę, a nie rozszerza. Wbrew swemu stwierdzeniu zapisała jednak w uchwale:”Projekt uchwały w sprawie rozszerzenia katalogu...”
    Radny Ł.Ściebiorowski wypowiadając się o projekcie stwierdził: „Wilk syty i owca cała”.
  • Przegłosowano pakiet uchwał dotyczacych przekazania Policji środków finansowych. Zastrzeżenia co do zasadności, zwłaszcza przekazania funduszy dla Wojewódzkiej Komendy Policji na zakup instrumentów, zgłosił radny T.Flodrowski
  • Przegłosowano pakiet uchwał związanych z przekształceniem piekarskich szkół, co jest efektem rządowej reformy edukacji.
  • Przyjęto kilka sprawozdań związanych z realizacją zadań z zakresu polityki społecznej w naszym mieście
  • Sesja trwała 4 godziny. Szczególną aktywnością na sesji wykazał się radny Tomasz Flodrowski, wielokrotnie merytorycznie zabierając głos.
Ciekawa wypowiedź radnej Kossakowskiej dotycząca rodziców MG1 i zmian związanych z reformą edukacji.
Radna Kossakowska: „Pan przewodniczący tej Rady Rodziców takie stanowisko zajmował, że my chcemy, my żądamy, my byśmy byli najlepiej przygotowani.
„Na komisji proszę państwa, co było wielkim zaskoczeniem bo powiedzieli że wszystkie dzieci, całą szkołę przenoszą, tak ich była ostatnia wola,  naraz na komisji Edukacji kiedy pan Przewodniczący Ściebiorowski udzielił głosu jednemu z nauczycieli tej szkoły On zaczyna czytać list. Jaka forma tego listu to pani Prezydent może później powie przy uchwałach o tym. Więc list przeczytał, że oni chcą, ale nie całej szkoły tylko pół tej szkoły.(...) To jest coś niesamowitego. Starczyły im dwie noce i jeden dzień żeby wszystko praktycznie zniszczyli to co pani Prezydent, wiceprezydent starali się zrobić. (…) W ogóle chęci z ich strony minimum. (…) Nie! oni chcą tylko połowę – połówkę a na to ja nie wiem , ja przynajmniej nie będę się godziła”.

Uwaga radnego G,Zorychty wygłoszona na sesji
„Te działania które mamy w tej chwili są pokłosiem tego co ta nasza kadencja od samego początku produkuje, czyli procedowaniem w ostatniej chwili wszystkiego na tej sali. I jeżeli my praktycznie zostaliśmy przyzwyczajeni to tego typu praktyk, to mnie nie dziwi zachowanie pana radnego (Korfantego), bo po prostu to się już normalnie w naszą historię w jakiś sposób wszczepiło” 



32 SRM_2017.02.23

32 sesja Rady Miasta Piekary Śląskie 
najważniejsze informacje, najciekawsze wypowiedzi w telegraficznym skrócie

  • Informacja o miejskim szpitalu: otwarcie ofert w sprawie wyboru dostawcy sprzętu ma nastąpić 6 marca, wybór oferenta w okolicach 11 kwietnia. Wiele firm przystępujących do przetargu złożyło odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, jednak rozprawy zostały przez miasto wygrane.
  • Dobra wiadomość - PCM znajduje się w sieci szpitali mając pierwszy stopień referencyjności.
  • Dzięki staraniom Prezesa Żołnierczyka szpital odzyskał 1,5 mln zł za nadwykonania, co stanowi 50% kwoty o jaką była walka.
  • Otwarcie szpitala planowane jest na początku jesieni tego roku.
  • Z funduszy zewnętrznych Miasto pozyskało 800 tys.zł na termomodernizację Miejskiego Przedszkola nr 4.
  • Nadal czekamy na rozstrzygnięcie 3 złożonych wniosków o dofinansowanie projektów: „Piekarskie szkoły zawodowe na medal”, „Likwidacja azbestu w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych” oraz „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego”.
  • Nie zakończyły się jeszcze prace związane z uzbrojeniem terenu w strefie ekonomicznej.
  • Syndyk Arrady wystąpił do sądu z pozwami o uznanie za bezskuteczne wszystkich transakcji sprzedaży mieszkań w okresie od ogłoszenia upadłości do dzisiaj. Syndyk wystąpił do Rady Wierzycieli o sprzedaż przedsiębiorstwa w częściach, na co nie zgodziła się Rada Wierzycieli.
  • Radny S.Korfanty poprosił Prezydent o doprecyzowanie informacji czego dotyczy regulacja gruntów między miastem a Węglokoksem Kraj – odpowiedź nie padła
  • Wiceprezydent K.Turzański poinformował, iż projekt uchwały dotyczący zasad wycinki drzew w naszym mieście został całkowicie na nowo przebudowany. Intencją przyświecającą projektowi jest zwolnienie inwestycji z procedury pozyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew.
  • Radny Stanisław Krauza poinformował wszystkich uczestników sesji o ciekawej sytuacji, która miała miejsce w Dąbrówce Wielkiej po mszy niedzielnej. Po wyjściu z kościoła wszyscy, którzy zaparkowali swoje samochody niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, ukarani zostali przez piekarską policję maksymalnymi mandatami. Karanie w taki sposób i w takiej wysokości było zdaniem radnego niewłaściwe.
  • Na sesji rozpatrywana była petycja mieszkańców w sprawie budowy ulicy Kawalca (Piekary Wielkie). Zdaniem radnego Iskanina, który w tej sprawie zabrał głos, niecelowe jest budowanie drogi kiedy nie jest jeszcze w całości zabudowana nieruchomościami. Budowę drogi należy, zdaniem radnego, przeprowadzić po zakończeniu inwestycji budowlanych.
    W przeciwnym wypadku droga może zostać przedwcześnie zniszczona przez ciężki sprzęt. Taka sytuacja zaistniała w Józefce na ul. Polnej. Przewodniczący P.Buchwald umożliwił zabranie głosu przedstawicielowi mieszkańców, który wypowiedział się w tej sprawie i zapytał o możliwość choćby doraźnego remontu. Koszt budowy owej ulicy opiewa na blisko 1 mln zł.
  • Przed głosowaniem uchwały o wyrażeniu zgody na powstanie spółki zależnej ZGK-Eco radny S.Korfanty złożył wniosek o zdjęcie jej z porządku obrad. Argumentował to tym, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, spółkę córkę powołuje spółka matka i nie są to kompetencje Rady Miasta. Wniosek nie uzyskał poparcia radnych. Mimo wątpliwości również Radcy Prawnego czy spółka powinna być powoływana przez RM, uchwałę przegłosowano. Prezes ZGK, Tomasz Sokoła, omówił cele i zadania przyszłej spółki.
  • Pod koniec sesji Prezydent Umińska-Duraj pochwaliła działania byłego Prezydenta w poprzedniej kadencji, dotyczące nieogłoszenia przez Miasto przetargu na odbiór odpadów komunalnych. „Jeśli mam podsumować te 12 lat pana rządów jako prezydenta, to decyzją najlepszą jaka pan podjął i przed którą chylę czoła, było właśnie to, aby nie poddać się presji i aby gmina nie przystąpiła do przetargu i żeby powierzyć sprawy związane z odpadami naszej spółce. To była decyzja, jak na owe czasy, bardzo odważna” - powiedziała Prezydent. Przypomnę, iż zgodnie z obowiązującym wówczas prawem przetarg takowy należało przeprowadzić. Za złamanie prawa WIOŚ nałożył na naszą gminę karę finansową.
  • Na sesji przegłosowano 14 projektów uchwał
  • Sesja trwała nieco ponad 4 godziny


31 SRM_2017.01.26

XXXI sesja Rady Miasta – tematyka w telegraficznym skrócie 

  • Oficjalnie podziękowano za długoletnią pracę dotychczasowej Dyrektor Domu Dziecka. Pani Alina Czapla-Ilga przeszła na emeryturę. Powitano nowego Dyrektora Domu Dziecka, Krzysztofa Franielczyka.
  • Miasto przeszło do kolejnego etapu „Mieszkanie Plus” z dwiema działkami. Jedna znajduje się między Zygmunta Starego a Piotra Skargi, druga przy Bazarowej. Aktualnie omawiany jest montaż finansowy projektu.
  • 29 grudnia 2016 z Banku Gospodarstwa Krajowego przyszły dobre wiadomości
    o uzyskaniu przez Piekary Śl. bezzwrotnej dotacji w wysokości ponad 2 mln na remont lokali przy Ziętka 60. Przydzielona dotacja to 45 % kosztów całej inwestycji w wyniku której powstaną 62 lokale mieszkalne. Remont rozpocznie się pod koniec drugiego kwartału 2017.
  • Miasto stara się o nieodpłatne przekazanie dwóch terenów przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Staramy się o teren na planowane lądowisko dla wiatrakowców oraz o fragment przy Parku Wyspiańskiego – powiedziała Prezydent
  • Gmina otrzymała certyfikat „Samorząd Przyjazny Rodzinie 2016”
  • Syndyk Arrady wystąpił o zgodę na sprzedaż przedsiębiorstwa w częściach, o czym poinformował Prezydent Turzański
  • Przegłosowano 16 projektów uchwał
  • Radny T.Flodrowski złożył wniosek o skierowanie projektu uchwały w sprawie BO 2018 powtórnie do komisji w celu lepszego dopracowania. Wniosek nie uzyskał poparcia.
  • Powołano Rady Programowe Domów Kultury
  • Przegłosowano trzy projekty uchwał związane z reformą edukacji
  • Obrady, w zastępstwie Przewodniczącego P.Buchwalda, prowadził G.Gowarzewski
  • Sesja trwała 2 godziny

30 SRM_2016.12.22

XXX sesja Rady Miasta w telegraficznym skrócie


  • Gratulacje dla piekarskich sztangistek: Jolanty Wiór, Magdaleny Dulęby, Wiktorii Barzak, które odniosły sukces na Mistrzostwach Europy
  • Uroczystość z okazji 20-lecia Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich. Urząd powstał za prezydentury A.Żydka w zaadaptowanym po 1998 roku budynku dawnego hotelu robotniczego
  • 12.12.2016 Prezydenci podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie programu Mieszkanie plus. Wytypowano 3 działki w Piekarach: między Zygmunta Starego a Piotra Skargi, przy ul. Nankera i przy Bazarowej. Wkładem miasta jest grunt.
  • Pozyskano środki zewnętrzne: 750 tys. w programie Piekarska Akademia Malucha na utworzenie nowego żłobka na 40 miejsc, 2,1 mln na Słoneczne Piekary czyli na instalacje fotowoltaiczne, 400 tys. na korty na MOSiRze,
  • sprzedano grunt przy drodze DW911 z 5 mln zł to efekt zrobionego uzbrojenia
  • odbyły się konsultacje z Kuratorium w sprawie reformy edukacji
  • drastyczny wzrost składki do KZK GOP o 1,2 mln zł
  • Prezydent  „chciałabym poprosić radnych którzy nie chcą pomagać żeby też nie przeszkadzali. (…) Działania, które część radnych podjęła w Urzędzie Wojewódzkim spotkała się z bardzo niemiłym przyjęciem. (…) Byłoby miło żebyście państwo nie kompromitowali miasta na zewnątrz.”
  • Węglokoks Kraj złożył wniosek do Ministerstwa o koncesję na wydobycie węgla pod dzielnicami Piekar. W obrębie filara ochronnego Brzeziny Śl. Wydobycie będzie prowadzone specjalnymi systemami eksploatacyjnymi innymi niż ścianowe w taki sposób aby maksymalne deformacje powierzchni nie przekroczyły kategorii I. Jeżeli chodzi o złoże Piekary ma być dotrzymana I ewentualnie II kategoria dla terenu górniczego. W trakcie eksploatacji będzie prowadzona cykliczna obserwacja wytypowanych wielkopowierzchniowych budynków użyteczności publicznej w zakresie ich stanu technicznego.
  • Radny Papaja „Ja mam tylko prośbę do pani Prezydent, bo chodzi mi o ten wątek bardzo istotny dotyczący zgłoszenia akcesji miasta Piekary Śl. do przystąpienia do Programu Mieszkanie plus. Jeżeli mógłbym prosić jakieś bliższe informacje (…) bo nie ma tam żadnej działki z Kozłowej Góry, a też bym chciał ewentualnie coś dodać.”
  • Prezydent Umińska: „Panie radny, no ale nie ma takich działek w Kozłowej Górze, które spełniałyby wymagania programu. To raz, a dwa stamtąd raczej płyną negatywne sygnały co do zabudowy, a nie jakieś takie zachęcające ku temu.” Nie jest łatwo przejść kwalifikację terenów w tym programie. Prezydent Turzański powiedział, że to jest program komercyjny, co oznacza, że spółka która wybuduje te mieszkania musi wypracować zysk. To nie będą tanie mieszkania socjalne. Radny P.Papaja: „Oświadczam, że są takie działki w Kozłowej Górze, które są własnością gminy, a niektóre są w pełni uzbrojone i niektóre się w pełni nadają.”
  • Radny Flodrowski: „Ja chciałem zwrócić uwagę na jeden fakt, mianowicie rzeczywiście w tym przyszłorocznym budżecie w samej wieloletniej prognozie finansowej na następne lata bardzo duże środki zostały zaplanowane na inwestycje co cieczy bo udział wydatków majątkowych w przyszłorocznym budżecie jest o ile się nie mylę rekordowy ponad 20 % o ile dobrze pamiętam. Natomiast istnieje pewne zagrożenie ponieważ wiele z tych wydatków inwestycyjnych ma być finansowane ze środków zewnętrznych środków unijnych I tutaj moja obawa jest taka czy uda nam się te środki pozyskać po co dużej części pewności nie mamy. I obawiam się że te bardzo ambitne plany inwestycyjne mogą się w całości nie powieść natomiast należy pochwalić ambitne podejście i zaplanowanie zainwestowanie dużej części środków.
  • Radny Korfanty proponuje bardziej rozsądnie planować wydatki inwestycyjne, nie zaciągać tyle kredytów
  • Dochody budżetu na 2017 zaplanowano w wysokości 242, 9 mln zł, wydatki zaplanowano w kwocie 277,19 mln zł. Budżet na 2017 rok uchwalono. Trzech radnych wstrzymało się od głosu: T.Flodrowski, S.Korfanty, P.Papaja
  • Wniosek OKR do budżetu: zmniejszenie o 44 tys. zł kwoty na inwestycje w Brzezinach Śląskich zagospodarowania terenu w pobliżu stadionu "Orła" oraz zmniejszenie o 100 tys. zadania ładowarki elektryczne na terenie miasta. Zaoszczędzoną kwotę proponuje się przeznaczyć na dotację na zabytki.
  • Parafie w Kozłowej Górze i Dąbrówce Wielkiej z powodów proceduralnych nie podpisały umów na dotacje zabytków tak, że w tym roku pieniądze nie zostały przekazane
  • Przyjęto poprawioną Uchwałę dotyczącą dotacji na zabytki rejestrowe, dzięki której nie powinno być w przyszłości problemów z przekazaniem dotacji, co miało miejsce w tym roku
  • Pytania radnego Papaji: "Jaka jest wysokość zaplanowanej kwoty w przychodach budżetu dotyczącej programu 500 plus, drugie podanie wysokości subwencji oświatowej w kontekście reformy oświatowej, trzecie jaka jest kwota zaplanowana na Dni Piekar na 2017. Pytania zadałem by to głośno wybrzmiało. Dlatego zapytałem, żebyście państwo mieli świadomość że ta subwencja oświatowa obniża koszty miasta własnych środków dotyczących finansowania oświaty. (...) Nikt dotychczas nie wiedział, że Dni Piekar to koszt 400 tys. zł". 
  • Skarbnik Miasta -jeśli chodzi o program 500 plus to dotacja na 2017 ma wynosić 21 mln zł. Subwencja na oświatę zaplanowana jest w wysokości 47 mln zł. Zdaniem skarbnika nie ma tam uwzględnionej kwoty przeznaczonej na reformę edukacji. "Reformy jeszcze nie ma, ustawa nie została jeszcze przez prezydenta podpisana" dopowiedział Prezydent Turzański
  • Komisja Przedsiębiorczości zwróciła się do Prezydent, aby w przyszłorocznym budżecie przeznaczyć 500 tys zł na zabytki. Radny Flodrowski zaproponował, aby pozostałą kwotę 156 tys. przeznaczoną dla Brzezin, przeznaczyć na zabytki.„Z tego co wiem, ksiądz proboszcz w Brzezinach Śl. planuje starać się o kolejne środki na zabytki w kolejnych latach” - powiedział
  • Radny Wieczorek do radnego Flodrowskiego „ Panie radny niech pan się zajmuje swoją dzielnicą, niech pan dla swojej dzielnicy coś robi, a nie bierze pieniążków z Brzezin na takie cele lub inne, a nie co tu potrzeba w Brzezinach. Ja lepiej wiem co w Brzezinach potrzeba, co w Brzezinach trzeba zrobić”. T.Flodrowski: „Ja jestem radnym całego miasta i patrzę na potrzeby inwestycyjne całego miasta. (…) Kościół parafialny w Brzezinach wydaje mi się jest najważniejszym miejscem dla mieszkańców tej dzielnicy znacznie ważniejszym niż klepisko przy boisku”. Radny Wieczorek: "Ja jestem blisko księdza proboszcza, bo jestem w Radzie Parafialnej i pierwsze słyszę by proboszcz starał się o jakieś środki na remont kościoła w 2017 roku, tak że jestem zaskoczony tym co Pan mówi".
  • Radny T.Flodrowski o budżecie na 2017 „Ja wstrzymam się przy głosowaniu nad tym budżetem ponieważ dostrzegam jego liczne walory kosztem planowania wydatków inwestycyjnych, natomiast widzę pewne zagrożenia polegające na groźbie nie pozyskania środków zewnętrznych i groźbie nie sprzedania tych terenów, które planujemy sprzedać za kwotę 7 mln zł. To są takie dość poważne zagrożenia. Ta kwestia przyznania środków na zabytki cieszy, ale kwota moim zdaniem jest nieco za mała. Martwi też trochę ta dysproporcja przeznaczenia środków na remonty dróg na poszczególne dzielnice”
  • Radny S.Korfanty: „Pani prezydent, bardzo pani sobie uprościła swoją rolę jako organu zarządzającego (…) Pani jest organem od tego, aby wykonywać uchwały rady miasta. Jako prezydent były, nie wyobrażam sobie, żebym nie szukał instrumentów,  czy rozwiązań prawnych takich, jak takim rozwiązaniem jest modyfikacja uchwały oraz abym tego nie uczynił. Pani jest autorem jako prezydent miasta tej korekty, tej poprawki, więc dziwię się, że pani próbuje umyć ręce i scedować całą odpowiedzialność nie pierwszy raz uważam na radę miasta, tylko próbuje pani w sposób instrumentalny przerzucić odpowiedzialność na radnych. Jak coś nie wyjdzie jeżeli nie będzie można zgodnie z intencjami rady miasta tych dotacji przyznać już wnioskowanych, czy kolejnych no to pani powie to nie mój problem. Całą istota procesu legislacyjnego polega na tym w ogóle, że inicjatywa zawsze leży po stronie zarządzającego, bo to organ zarządzający musi mieć takie rozwiązania prawne, które umożliwią skuteczne realizowanie zadań osiągania celów. A pani tak się zachowuje jakby była tu tylko gościem. (…) Bardzo panią proszę o zachowanie powagi w tym temacie. Temat jest naprawdę drażliwy".
  • Prezydent Turzański tak skomentował wystąpienie radnego Korfantego: „Bardzo często jak pan radny Korfanty zabiera głos, to ja mam wrażenie, że wziąłem niewłaściwą tabletkę i ciągle jestem w Matrixie.”

29 SRM_2016.11.24

XXIX sesja Rady Miasta – tematyka w telegraficznym skrócie 
  • stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne dla 18 uczniów
    (wszystkim bardzo spodobał się występ małego Dominika Fifera, laureata konkursu mowy śląskiej)
  • spotkanie Prezydent S.Umińskiej-Duraj oraz K.Turzańskiego w Warszawie z przedstawicielami banku BPS w sprawie zasobów byłej Arrady
  • starania Miasta o środki z programu Mieszkanie Plus
  • prace Urzędu nad projektem nowej sieci placówek oświatowych
  • remont wiaduktu na Partyzantów – planowane zakończenie do końca lutego 2017
  • Piekarskie Centrum Medyczne - na koniec września 2016 strata w wysokości 4,7 mln zł
  • skarga mieszkanki na Prezydent Miasta gdzie chodziło o zapewnienie dojazdu dziecka z niepełnosprawnością do szkoły w Katowicach. (Mieszkanka zarzuciła pani Prezydent pazerność na pieniądze, w-ce Prezydentowi prywatę a pisma od Przewodniczącego Rady nazwała bzdetami.)
  • pakiet uchwał dotyczących Regulaminu utrzymania porządku i czystości w Gminie Piekary Śląskie w celu uniknięcia konieczności ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów komunalnych z posesji niezamieszkałych (szkoła, przedszkole, firmy, cmentarze, ogródki działkowe itp.)
  • dzięki dokonanym zmianom przez Prezydent w sprawie przekazania dotacji na zabytki jeszcze w tym roku parafie Kozłowa Góra i Dąbrówka Wielka dostaną 90% przyznanej kwoty
  • planowane jest rozpoczęcie prac nad zmianą uchwały o dotacjach na zabytki z 2012 roku przez którą jest ostatnio tyle zamieszania i nieporozumień
  • dokapitalizowano PCM kwota 1 mln zł

  • Radny S.Korfanty zapytał, czy zmiany dotyczące organizacji sieci piekarskich szkół są konsultowane z palcówkami piekarskimi, czy zaangażowane są również osoby z piekarskich szkół.„W minionych latach funkcjonował taki organ doradczy jak Rada Dyrektorów, gdzie byli przedstawiciele każdego szczebla placówek oświatowo-wychowawczych reprezentowani. W przeszłości również mieliśmy zmiany organizacyjne w systemie oświaty Piekar Śląskich i korzystaliśmy, ja osobiście korzystałem z takich porad. Proponowałbym pani Prezydent skorzystać z doświadczeń z przeszłości. Widzę, że to panią cieszy to bardzo dobrze, że pani dobrze radzę”.
  • Prezydent Umińska „Ja niczego w życiu tak nie chcę unikać jak tego co działo się szczególnie w oświacie za pana rządów. Broń Boże, z tych doświadczeń nie chcę korzystać. Najlepszy dowód, że jakiekolwiek ruchy w oświacie powodowały strach, lęk niepewność dyrektorów placówek, którzy o zmianach dowiadywali się z często gazety. Przypomina sobie pan zmiany które usiłował forsować? tłumy na sesji Rady Miasta? okrzyki?, transparenty?, rozżalonych rodziców?, przestraszone dzieci? Broń Boże, nie chcę powielać pana doświadczeń” - odpowiedziała Prezydent Umińska
  • Sesja trwała 3,5 godziny

28 SRM_2016.11.07

Dzisiaj odbyła się XXVIII Sesja Rady Miasta Piekary Śląskie, której najważniejszym punktem było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie powołania przez Gminę spółki „Nieruchomości- Brzeziny”. Kiedy na październikowej sesji omawiano ten projekt, nie poparło go 7 radnych, głównie z Klubu PiS: M.Gruszczyk, D.Iskanin, S.Krauza, P.Papaja, G.Zorychta oraz S.Korfanty (NP) i T.Flodrowski (?). Wówczas radni argumentowali brak poparcia tym, iż jest wiele niewiadomych, na które nie znają odpowiedzi. Dzisiejsza sesja odbyła się w Brzezinach Śl. w budynku Eko Parku. Przybyło na nią bardzo dużo mieszkańców. Z braku miejsc siedzących zmuszeni byli stać wzdłuż wszystkich czterech ścian sali, jak również na korytarzu. W sesji nie uczestniczył Przewodniczący P.Buchwald oraz radni M.Szewczyk i P.Papaja. Znów wywiązała się dyskusja, a pytania niekoniecznie związane z omawianym projektem zadawali radni: G.Zorychta, S.Korfanty, T.Flodrowski i D.Iskanin.
W zastępstwie P.Buchwalda Radzie przewodniczył dziś G.Gowarzewski, który napominał radnych, by skupili się nad projektem i nie zadawali pytań „z innej beczki”. Niektórzy radni, jak T.Flodrowski, z uporem ponawiali te same pytania, na które już wcześniej padła odpowiedź. Przebieg dyskusji prowadzony przez trzech radnych, o których wyżej wspomniałem, niezbyt podobał się obecnym na sali mieszkańcom. Dowodem tego były liczne oznaki dezaprobaty. Po wystąpieniu radnego T.Flodrowskiego z sali padło pytanie „czy ten młody radny zawsze tak fanzoli?”. Mocniejsze określenia cenzura mi zablokowała. Radny S.Korfanty wywnioskował z wypowiedzi pani Prezydent, iż w ostatnim czasie niewiele się w tym temacie działo z wyjątkiem spotkania z panem prezesem Arrady. Prezydent Turzański tak to skomentował: „Panie radny, jak słyszę z pana ust, że niewiele się działo, to ciśnie mi się na usta, że to prawda – przez 12 lat pana rządów”. Spotkało się to z wielkim aplauzem na sali, podobnie jak każde wystąpienie prezydenta i zastępcy.
Radny P. Papaja, kiedy padła propozycja, by sesję dotyczącą spraw Brzezin zwołać w Brzezinach, obawiał się o swoje zdroworozsądkowe myślenie. Mimo, iż od ostatniej sesji nic nowego w sprawie Spółki się wydarzyć nie mogło, a tym samym radni niczego nowego się nie dowiedzieli, dzisiaj jednomyślnie poparli projekt uchwały. Co było tego powodem? Dopowiedzcie sobie Państwo sami.
Mieszkańcy zasobów Arrady odetchnęli z ulgą i z nadzieją, że wreszcie nowa władza, w przeciwieństwie do poprzedniej, coś konkretnego próbuje dla nich zrobić a nie mówi, że się nie da.

Wielu mieszkańców na własne oczy i uszy miało okazję się przekonać, jak niejednokrotnie wyglądają jałowe dyskusje w czasie sesji RM.
Sesja trwała nieco ponad 1,5 godziny.

27 SRM_2016.10.27

27 sesja RM w telegraficznym skrócie

  • Prezydent Umińska przypomina radnym, że mają prawo przedstawiać projekty uchwał a nie tylko płomiennie mówić i pobierać diety
  • Prezydent zapowiada powstanie spółki celowej, która ma przejąć majątek po upadłej Arradzie. Prosi Przewodniczącego o zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji.
  • Mieszkańcy Brzezin zbierają podpisy pod pismem do syndyka o prawo pierwokupu
  • Prezydent Turzański argumentuje powołanie spółki celowej, która ma pomóc mieszkańcom w wykupie mieszkań po Arradzie. Spółka ma zaciągnąć kredyt pod hipotekę. Prowadzona jest wycena lokali i prowadzone są rozmowy z bankiem,  który jest głównym wierzycielem. Spółka musi przedstawić bankowi biznesplan.
  • Miasto Piekary Śląskie podpisało 24.10.2016 umowę z miastem Kobuleti
  • Rozpoczął się drugi etap prac na MOSiRze tzn. budowa kortów tenisowych, boiska do siatkówki, boiska wielofunkcyjnego
  • Rusza budowa boiska przy szkole 15 w Brzezinach
  • Od listopada będzie testowana strefa ograniczonego postoju do 2 godzin
  • Radny Korfanty zapytał prezydent czy planowana jest oficjalna uroczystość pożegnania Naczelnika Edukacji Marka Kapicy. Prezydent odpowiedziała, iż Naczelnik nie przyszedł oficjalnie się pożegnać i nie wykazał chęci aby taka uroczystość miałaby się odbyć na sesji
  • Prezydent Umińska zapowiedziała reorganizację Wydziału Edukacji -powrót do źródeł
  • Radny Iskanin chce rozmawiać o konkretach jeśli chodzi o spółkę celową w sprawie Arrady na co Prezydent Turzański odpowiedział, iż na chwilę obecną nie ma żadnych szczegółów. Dopiero spółka te szczegóły będzie ustalać. Przypomniał, że wszystkie decyzje finansowe i tak podejmować będą radni
  • Ma powstać delegatura NFZ przy Kościuszki 22 – poinformowała pani Prezydent
  • Przegłosowano zmianę w podatku od nieruchomości
  • Przygotowywany jest wniosek dotyczący kompleksowej termomodernizacji Osiedla Wieczorka
  • Radny Flodrowski proponuje zatrudnić dodatkowego pracownika w UM, który kontrolowałby czy wszyscy płacą właściwe podatki od nieruchomości
  • Radny P.Papaja: „Jestem przeciw podwyższaniu jakichkolwiek podatków dla przedsiębiorców”
  • Sesja trwała 4,5 godziny

26 SRM_2016.09.29

Burza wokół mszy na Kopcu
W drugim punkcie posiedzenia przedstawiono nowych dyrektorów: Dyrektora Żłobka – Monikę Popczyk-Szołtysik i Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Joannę Naczyńską.
Informację o planach i działalności KWK Bobrek-Piekary przekazało kierownictwo Węglokoksu Kraj. Prezes Krystian Kozakowski powiedział że firma cały czas inwestuje, a ostatnio kończona jest inwestycja do bezobsługowego paczkowania węgla. Andrzej Malesza z Węglokoksu Kraj poinformował że w firmie na dziś zatrudnionych jest 2776 pracowników, w tym 576 pracowników to mieszkańcy Piekar. Z 576 pracowników z Piekar, 470 osób pracuje na Ruchu Piekary, a na Ruchu Bobrek 106. Poinformowano, że ponieważ wydobywane złoże leży w granicach administracyjnych miast, jego wydobycie nie wpływa na miasto Piekary Śl. Kopalnia ubiega się o nową koncesję, gdyż stara wygasa w grudniu 2017 roku.
We wniosku o udzielenie koncesji zaproponowano obszar Brzeziny o pow. 8 km kw. oraz obszar Szarlej o pow. 5 km kw. W obszarze Brzeziny planowana jest próbna eksploatacja filarowo-komorowa. Roczne wpływy do budżetu miasta jakie przekazuje kopalnia to ok. 5 mln zł.
Radny Flodrowski dopytywał jakie będą napowierzchniowe skutki wydobycia. Uzyskał odpowiedź, że w ramach jednej warstwy deformacje terenu będą naprawdę małe. Poza tym wszystko będzie na bieżąco monitorowane – przekazał prof. Białek.
Pani Prezydent w kontekście plotek dotyczących kopalni powiedziała: „Jeśli ktoś godzi we mnie, to jeszcze pół biedy, bo ja sobie z tym poradzę. Natomiast jeśli ktoś uderza w miasto i psuje jego wizerunek, to już jest zbrodnia”.
Przewodniczący Rady P.Buchwald poinformował, że wpłynął wniosek grupy radnych projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego sposobu organizacji świąt państwowych przy Kopcu Wyzwolenia. Projekt ten wywołał dość długą i burzliwą dyskusję.
Radny Iskanin zapytał dlaczego ten wniosek nie został poddany pod głosowanie na początku sesji, kiedy był głosowany porządek obrad, czemu to ma służyć, i dlaczego w tym miejscu się ten projekt pojawia. „Ja to widzę pierwszy raz na oczy. Wczoraj jak byłem w Biurze Rady chwilkę, przejściowo na korytarzu, tam mnie pan radny Łukasz Ściebiorowski zagadnął, że ma taki jakiś tutaj papier, i czy go podpiszę”(sic) – radny Iskanin. Radny Ściebiorowski odniósł się do słów radnego Iskanina: „Panie radny, to jest projekt uchwały, a nie papier. (…) Więc bym tutaj z większym szacunkiem do dokumentów podszedł”.
Pani Prezydent przypomniała, że radny Iskanin również korzystał z takiego trybu wprowadzania uchwały do porządku sesji.
„Pytanie co się stało, że z mszami na Kopcu jest ostatnio taki problem?” - dopytywał radny Iskanin
„Jaki jest problem, jaki problem mają osoby sprawujące urząd w naszym mieście, że nie można się dogadać z kościołem, żeby po prostu wszystko było tak jak zawsze? – kontynuował radny.
„Nie wiem, czy rada miasta jest dobrym gremium, żeby ustalać gdzie ma być msza.
Ja nie będę za tą uchwałą głosował, ponieważ uważam, że tryb wprowadzenia tej uchwały jest skandaliczny” - zakończył radny Iskanin
Prezydent Umińska-Duraj - „W czerwcu tego roku rozmawiałam z Arcybiskupem Skworcem, który wyraźnie powiedział, że nie będzie wydawał zgody na odprawianie mszy świętych polowych przy Kopcu Wyzwolenia. Na moje pytanie dlaczego, skoro rok temu nie było problemu odparł, że czasy się zmieniły, że msze polowe miały sens i rację bytu w czasach PRLu. (...)Msze polowe nie sprzyjają powadze Eucharystii, że wierni są rozproszeni”.
Pani Prezydent powiedzaiała, że nie dopuści do tego by za jej prezydentury została zniszczona piękna wieloletnia tradycja.
Następnie przeczytała fragmenty pisma Arcybiskupa skierowane do proboszcza Władysława Nieszporka: „Nie należy organizować celebracji poza miejscem świętym bez poważnej przyczyny. Nie należy też ulegać naciskom urzędu miasta Piekary Śląskie, który w tym konkretnym przypadku zignorował kościelną jurysdykcję. Msza święta sprawowana poza miejscem sakralnym jest przez Kościół jedynie tolerowana, a nie zalecana. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie zaistniałe okoliczności, a także brak czasu aby w komunikacie skierowanym do wiernych wszystkich parafii miasta Piekary Śląskie wyjaśnić tę sprawę, udzielam wyjątkowo zgody na celebrację niedzielnej Eucharystii w dniu 14 sierpnia br. poza miejscem sakralnym”
„Drodzy państwo, widzicie jasno i wyraźnie, że jest tu jawnie manifestowana niechęć” - powiedziała Prezydent. „Ja tej argumentacji Arcybiskupa przy całym szacunku dla urzędu nie akceptuję i stąd właśnie projekt tej uchwały”
Radny T.Flodrowski powiedział, że uważa iż „nie powinniśmy rozpatrywać tej uchwały z tego względu, że w moim przekonaniu jej charakter jest nieco niestosowny”.
Radny P.Papaja: „Tak na szybko, na chybcika, tutaj, w takiej atmosferze, nie jest człowiek w stanie się z tym tak dogłębnie zaznajomić i być może w głosowaniu będę głosował źle, tak jak mi się to często zdarza. Uważam. że trzeba ten projekt wycofać z dzisiejszej sesji. (…) Ja będę głosował oczywiście przeciw temu, bo doszedłem do wniosku, że gdybym zagłosował za ta uchwałą to miałbym ciężki grzech i musiałbym iść kolejny raz do spowiedzi”.
Wniosek o zmianę porządku obrad przegłosowano 14 głosami za , 7 przeciw, 1 wstrzymujący się.
Pani Prezydent poinformowała, że procedura projektów złożonych o dofinansowanie przebiega pomyślnie, a dotyczy to żłobka miejskiego i doposażenia Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych. „Wszystko jest na najlepszej drodze”.
Radny Cz.Wymysło zapytał o dworzec autobusowy. Prezydent Turzański poinformował, że 5 dni temu minął termin zakończenia inwestycji, a każdy dzień zwłoki kosztuje wykonawcę 18 tys. zł.
Planowanie otwarcia dworca nastąpi w październiku i myślę że ten termin nie jest zagrożony – kontynuował Prezydent
Kolejne pytanie zadał radny Wieczorek: „kiedy będzie otwarta hala sportowa w Brzezinach?” Radny S.Plajzner poinformował, że jutro przewidziano odbiór techniczny hali i zostanie otwarta na dniach, jak tylko nastąpi przewiezienie sprzętu sportowego na halę.
Jedną z ważniejszych uchwał jaką głosowano to projekt uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Dąbrówka Wielka. Omawiając projekt uchwały Przewodniczący Komisji T.Flodrowski powiedział, że głównym jego zastrzeżeniem dotyczyącym tego projektu jest to, że w planie pod zabudowę mieszkaniową przeznaczono teren o powierzchni około połowy istniejącej zabudowy Dąbrówki.
Zauważył, że tereny pod zabudowę nie są przygotowane i tereny te nie maja żadnej infrastruktury drogowej. Do planu zagospodarowania przestrzennego złożono 20 uwag których Prezydent nie uwzględniła. Dlatego Rada Miasta wszystkie te uwagi głosowała. Uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania dla Dąbrówki Wielkiej przegłosowano przy jednym głosie przeciwnym.
Sesja trwała prawie 7,5 godziny.


niedziela, 16 lipca 2017

25 SRM_2016.09.05

Przepychanki o sierp i młot
Na 25 sesji Rady Miasta rozpatrywano zaledwie 2 projekty uchwał. Pierwszy to projekt uchwały dotyczący udzielania dotacji celowych na zabytki rejestrowe. Z powodów technicznych wszystkie głosowania odbywały się na zasadzie wyczytywania poszczególnych radnych. W sesji brało udział 21 radny, nieobecny był radny G.Gowarzewski oraz M.Szewczyk. Za projektem uchwały głosowało 19 radnych, dwóch się od głosu wstrzymało (A.Wymysło i Cz.Wymysło).
Kolejny rozpatrywany projekt dotyczył petycji mieszkańca o zastąpienie Pomnika Armii Czerwonej na cmentarzu przy ul.Kalwaryjskiej pomnikiem nagrobnym.
Przygotowano dwa projekty uchwały, które zdaniem radnego Flodrowskiego wzajemnie się wykluczają.
Przewodniczący P.Buchwald: „Wydaje mi się, że jesteśmy mistrzami od zagmatwania najbardziej prostych tematów i rozwiązań”.
Chyba tak, gdyż prosty temat wywołał dość długą dyskusję.
Radny M.Czempiel złożył wniosek o dokonanie zmian w projekcie uchwały, których efektem będzie usunięcie z pomnika znaków sierpa i młota oraz zmianę treści inskrypcji na pomniku.Radny Iskanin poprosił radnego Czempiela by w swoich wypowiedziach nie nadinterpretować pewnych faktów oraz stwierdził, że to co wcześniej powiedział nie jest zgodne z prawdą.
Do dyskusji włączył się radny G.Zorychta: „Skoro panu Czempielowi przeszkadza sierp i młot i gwiazda, to trochę mnie dziwi, że musieliśmy czekać na petycję obywatela, mieszkańca Piekar, żeby z takim wnioskiem wyszedł. To można było już na radzie miasta poruszyć, czy rozpatrzyć dużo wcześniej i można było w tym kierunku iść. (…) My jesteśmy tu wybrani przez mieszkańców, przez ludzi i głos ludzi w ważnych sprawach powinien być przez nas rozpatrywany i dosłyszany”.
Odmienne zdanie zaprezentowała radna G.Kossakowska: „Nam nie przeszkadza ani sierp, ani młot. Po prostu niech to jest, niech napiszą – żołnierzom którzy tu zginęli. (…) Głosując, właśnie pomyślmy o tym jak powinniśmy tutaj zagłosować, jak powinniśmy się zachować, żeby nikomu przykrości nie robić”.
Na słowa radnej odpowiedział radny Zorychta: „Skoro mieszkańcom naszego kraju nie przeszkadza sierp i młot, gwiazda czerwona, dziwi mnie, że było aż tylu ludzi którzy chcieli oddać nawet życie za to by te insygnia nam nie przyświecały. (…) Powiem tak, jeżeli się znajdują jakieś głosy którym ten sierp i młot nie przeszkadzał w jakikolwiek sposób, widocznie czerpali jakikolwiek zysk z tego że ten sierp i młot przez tyle lat po wojnie był na naszym terenie”.
„W przeciwieństwie do niektórych radnych mnie ten symbol sierpa i młota przeszkadza” – stwierdził radny Iskanin.
Radna G.Kossakowska stwierdziła: „Ja nie pozwolę żeby ktoś do mnie podchodził i powiedział, że ja chcę zniszczyc to co tam było. (…) Nikt z piekarzan nie podejdzie i nie powie, że ja zniszczyłam te gwiazdę, czy cokolwiek”.
Wniosek radnego Czempiela nie uzyskał akceptacji: jedynie 5 głosów było za, 8 głosów przeciw oraz 8 głosów wstrzymujących się. Najciekawsze jest to, że radna Kossakowska wbrew temu co chwilę wcześniej mówiła poparła wniosek, czyli usunięcie z pomnika symboli sierpa i młota.
Również zagłosowała za uznając petycję mieszkańca za zasadną. Mówi się jedno – robi się drugie lub nie do końca się wie co się głosuje. Co gorsze? sam nie wiem.



24 SRM_2016.08.25

Sesję rozpoczęto od przedstawienia nowych dyrektorów miejskich placówek oświatowych, którymi zostali: AZS – Justyna Wicik, ZSTZ – Aleksandra Wiśniewska-Wylężek, MG4- Michał Sojka, MP nr 15 – Izabela Lisik.
W sesji brali udział goście z Tarnowskich Gór, którzy przedstawili działania UM Tarnowskie Góry na rzecz przywrócenia właściwego stanu środowiska naturalnego na terenie dawnych Zakładów Chemicznych.
W dalszej części pani Prezydent przekazała kilka informacji:
-Wsparcie miasta na Światowe Dni Młodzieży zamknęło się w kwocie 20 484 zł
-Na dzień 18 sierpnia wypłacono w ramach programu 500 plus 11 mln zł. Aktualnie uprawnionych do świadczenia jest 4400 dzieci.
-Po wynikach audytu w Miejskim Żłobku decyzją Prezydenta aktualna pani Dyrektor została przeniesiona do Domu Pomocy Społecznej do działu księgowości.
Na stanowisko dyrektora żłobka został ogłoszony konkurs.
Radny Cz.Wymysło zapytał o aktualny stan prac remontowych w placówkach oświatowych. W odpowiedzi Prezydent powiedział, że są problemy z firmami startującymi w przetargach i remonty się przeciągną. Jako ciekawostkę Prezydent Turzański powiedział, że firma budująca dworzec wystosowała pismo do UM, w którym prosi o przesunięcie terminu realizacji z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Faktycznie nie wiadomo czy śmiać się , czy płakać. Radny Cz.Wymysło dopytywał również „co z tymi mszami na Kopcu?”. Pani Prezydent powiedziała, że stanowisko Arcybiskupa jest takie, by odchodzić od mszy polowych. Natomiast stanowisko Władz Miasta jest odmienne tzn . za utrzymanie wieloletniej tradycji mszy na Kopcu.
Po pytaniach do pani Prezydent rozpoczęto głosowania projektów uchwał, których na 24 SRM było wyjątkowo dużo. Mimo to procedura odbywała się szybko i sprawnie.
Przegłosowano dokapitalizowanie PCM kwotą 2 mln zł, tym samym Gmina zainwestowała w PCM już prawie 19 mln zł. Radny S.Korfany zapytał jaki jest wynik finansowy PCM z I półrocze. Prezes PCM Z.Żornierczyk odpowiedział, że minus wynosi 770 tys. zł, a spowodowane jest to głównie nadwykonaniami.
Dłuższa dyskusja była nad projektem uchwały dotyczącym zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Radny Papaja zgłosił wniosek o zdjęcie projektu uchwały z obrad, gdyż chciałby projekt lepiej przeanalizować. Przewodniczący ogłosił przerwę, po której radny Papaja wycofał swój wniosek informując, że chodziło mu w zasadzie o zrobienie radnym przerwy. Przy uchwalaniu uchwały dotyczącej emisji obligacji komunalnych, która zakładała zmniejszenie planowanej emisji obligacji o 11 mln zł, wywiązała się gorąca dyskusja. Radny S.Korfanty zapytał jak będzie realizowana inwestycja modernizacji szpitala, czy może będzie wstrzymana jeśli zmniejszmy ilość obligacji komunalnych. Prezydent zapowiedziała, że wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem i cała inwestycja zostanie zamknięta oraz, że są szanse na pozyskanie środków zewnętrznych. Zdaniem radnego Korfantego przyjęto błędną koncepcję niedokańczania zadania pomimo, iż pieniądze na ten cel są. „Nie jesteście w stanie określić kiedy będą realizowane kolejne etapy i w jaki sposób będą finansowane” - powiedział. Radnemu koncepcja władz się nie podoba i uważa, że szpital powinien z końcem tego roku być wyposażony, inwestycja zakończona, a pozostałe obiekty powinny być niezwłocznie modernizowane. Prezydent Umińska-Duraj pytała o jakim niedokończeniu inwestycji i o jakim zahamowaniu rozwoju radny mówi. Prezydent przypomniała, że w poprzedniej kadencji były możliwości pozyskania środków zewnętrznych na inwestycję szpitala i wtedy pan radny nie wykazywał takiej aktywności.
Zapytała radnego „Kto doprowadził szpital do tak niskiego kontraktu, kto pozwolił na to, że ze szpitala odpadły przychodnie, kto doprowadził do tego, że zostały sprywatyzowane, kto doprowadził do tego, że odeszli specjaliści? Kto do tego wszystkiego doprowadził? (…) O czym Pan panie radny mówi. Pan powinien milczeć i patrzeć z pokorą i zachwytem na tą inwestycję. Sam pan mówił, że o szpitalu powinno się mówic dużo i dobrze. Te pana słowa to jakiś sabotaż, wobec tej inwestycji, że nie mamy pieniędzy, będzie niedokończony i coś się sypie.(...) Proszę nam nie przeszkadzać realizować program.”
Radny Korfanty: „Pani prezydent, nie musi się pani emocjonować i mówić nie na temat, bo wielokrotnie jeżeli pytam o konkrety, to pani delikatnie mówiąc pływa wokół tematu i jakąś taką narrację dziwną prowadzi”.
Do dyskusji włączył się Prezydent Turzański: „Naszym głównym celem w tej chwili jest nie ścigać się o to kiedy szpital zostanie otwarty, ale jak zostanie sfinansowany, jak zostanie wyposażony i jakie będą warunki.(...) Opóźnienia wynikały z pana stosunku do współpracowników i firm współpracujących. (…) Proszę się nie martwić nie rozpoczniemy budowy basenu dopóki nie zostanie zakończony szpital ze wszystkimi etapami. Mam nadzieję że to pana uspokoi.”
Radny Korfanty: „Nie widzę jakiejkolwiek spójnej koncepcji finansowej co do polityki pani prezydent w tym zakresie jeżeli chodzi o bieżącą kadencję, bo też nie przypominam sobie abyśmy w tej kadencji cokolwiek w tym temacie sensownego i konkretnego usłyszeli jako rada miasta”.
Po zakończeniu pełnej emocji dyskusji dotyczącej budowy szpitala radni głosowali kolejne projekty uchwał. Po zakończeniu bloku głosowań radny T.Flodrowski przekazał informację, iż w ostatnim czasie parkach i na placu, którym nadano nazwy zamontowane zostały tablice informacyjne. Zamieszczono na nich historię tych miejsc.
Sesja trwała 3,5 godziny.



sobota, 15 lipca 2017

23 SRM_2016.06.23

Sesja absolutoryjna
Sesję rozpoczęto od podziękowania dla ustępujących dyrektorów placówek oświatowych: MG4 – Bogumiły Kusz oraz I LO – Anny Krzeszowiak.
Pani Prezydent przedstawiła informację za okres międzysesyjny:
- W programie 500plus na dzień 20 czerwca br. złożono 3274 wnioski , wydano 2934 decyzje a kwota wypłaconych swiadczeń to ponad 5,85 mln zł. Świadczenia trafiły do 2676 rodzin.
- Radio Piekary dostało branżową nagrodę w konkursie Silesia Press.
- 14 czerwca nastapiło otwarcie nowej siedziby ZGM przy ul. Ziętka 60
Podsumowania kadencji Młodzieżowej Rady Miasta za okres 2015-2016 dokonał Daniel Pliszka.
Kolejna najwazniejsza część sesji to udzielenie absolutorium dla prezydenta za 2015 rok.
Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta omówił Skarbnik Ireneusz Dzięcioł.
Dochody za rok 2015 wyniosły 198 997 128 zł, w tym dochody bieżące – 194 371 061 zł,
a dochody majątkowe 4 626 066 zł. Główne źródła dochodów to :
dochody własne stanowiące 30 % wszystkich dochodów – 60 mln zł
udziały w podatkach dochodowych – ponad 60 mln zł
subwencja ogólna z budżetu państwa – 48,5 mln
dotacje celowe z budżetu państwa – 29 mln,
- dotacje i środki na finansowanie wydatków realizowanych z udziałem środków unijnych – 1,2 mln.
Wydatki wykonano na kwotę 209 606 789 zł w tym wydatki bieżące – 172 358 832 zł, a wytdatki majątkowe 37 247 956 zł.
Na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń wydano – 87,2 mln zł, dotacje na zadania bieżące wyniosły 16,4 mln, świadczenia na rzecz osób fizycznych – 21 mln, obsługa długu -1,4 mln
Wydatki majątkowe przedstawiały się nastepująco: na inwestycje wydatkowano – 33 788 956 zł,
na objęcie udziałów w spółkach prawa handlowego 3 459 000 zł
Na oświatę i wychowanie w 2015 r. wydano 69,7 mln zł, na pomoc społeczną – 42,7 mln zł,
na ochronę zdrowia – 27,8 mln zł, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 16,8 mln zł.
Deficyt w 2015 r. wyniósł 10, 6 mln zł.
Po zaprezentowaniu sprawozdania radny T.Flodrowski powiedział, że zasadniczo wykonanie po stronie dochodowej stoi na bardzo dobrym poziomie jednak jego wątpliwości budzi wykonanie budżetu po stronie wydatków majątkowych. Zdaniem radnego niepokojące jest to, że nie udało się wydatkować zaplanowanych funduszy na inwestycje.
Radny zaapelował by przyjąć zasadę aby niewykorzystane środki na inwestycje których nie udało się zrealizować przeznaczyć na inne inwestycje, a nie na wydatki bieżące. Skarbnik stwierdził , że nie ma takich sytuacji, by wydatki majątkowe były przeznaczane na wydatki bieżące.
RIO pozytywnie zaopiniowało sprawozdanie Prezydenta z wykonania budżetu za rok 2015.
Przewodniczący Rady zapytał czy przewodniczący klubów radnych pragną zabrać głos. Zgłosił się jedynie radny Ł.Ściebiorowski, który przedstawił stanowisko OKR opowiadające się za udzieleniem prezydentowi absolutorium za 2015 rok. Przedstawiciele pozostałych klubów nie zabrali głosu.
Radny S.Korfany powiedział, że „w części budżet jest spadkowy po poprzedniej kadencji i wszystkie inwestycje były finansowo zabezpieczone”. Radny ubolewa, że pani Prezydent nie przywiązuje należytej uwagi do tzw. zrównoważonego rozwoju miasta. Sukcesem na pewno nie jest podwyżka za odpady komunalne w 2015 roku. Poparłbym ten budżet, gdyby nie było pewnych błędów i niedociągnięć – powiedział.
Natomiast radnego G.Zorychtę niepokoi to, że za wszystkie długi trzeba będzie kiedyś zapłacić i jeżeli się to skumuluje może być problem.
Radny D.Iskanin zwrócił uwagę na problem przerzucania na budżet obywatelski dużych działań inwestycyjnych co jego zdaniem nie powinno mieć miejsca. Budżet obywatelski nie jest w stanie tego udźwignąć. Według radnego to wydatki miękkie są bardziej porządane w budżecie obywatelskim.
Za absolutorium głosowało 21 radnych, jeden głos był wstrzymujący się (S.Korfanty)
Po przegłosowaniu absolutorium przystąpiono do bloku głosowań nad projektami uchwał.. Jako pierwszą rozpatrywano skargę na Dyrektora Żłobka Miejskiego złożoną przez przedsiębiorcę. Komisja Rewizyjna uznała skargę za bezzasadną, i jej zdaniem działania Dyrektora nie były niezgodne z prawem. Radni przegłosowali skargę jako bezzasadną.
Radny G.Zorychta stwierdził, że ma problem z aplikacją Parkanizer. Jego zdaniem kodeks drogowy zabrania używania smartfonu z aplikacją w czasie jazdy. Może to doprowadzić do wypadku. „Nasi ustawodawcy nie mogą nakłaniać do łamania prawa” - powiedział radny. Prezydent Turzański odpowiadając radnemu powiedział, że używanie aplikacji Parkanizer jest podobne do zasad używania GPSa.
Na to radny Zorychta – „Jeżeli przykładowo lekarstwa mają służyć człowiekowi, wszędzie jest że należy ostrzeżenie umieścić, że może to zaszkodzić człowiekowi. Tak samo ta aplikacja nie ma żadnego wpisu by odpowiedzialność nie spadła na miasto.(...) Tu tego brakuje i może się to skończyć jakimiś poważnymi sprawami dla miasta”.
Sesja trwała 3,5 godz.




Tak było 2014 – Tak jest 2022

  Tak było – Tak jest Tak zatytułowany był cykl artykułów w miejskiej gazecie Twoje Piekary w roku 2014, ukazujący jak zmieniło się nasze mi...