czwartek, 30 listopada 2017

Reforma edukacji - z faktami się nie dyskutuje

Dzisiejsza Komisja Edukacji, Kultury i Sportu zgromadziła znaczną grupę gości: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców. Tematem posiedzenia były planowane zmiany w placówkach oświatowych wymuszone wprowadzaną reformą edukacji tj. likwidacją szkół gimnazjalnych.
„Z faktami się nie dyskutuje. My samorządowcy jesteśmy od wykonania zadania. (…) Moją rolą jest przeprowadzenie Was, przedstawicieli oświaty, przez tą reformę w sposób jak najmniej bolesny, przy jak najmniejszych stratach. (…) Jeśli był czas na protesty, to już minął. Teraz należy zrealizować to, co jest postanowione”- powiedziała na wstępie Prezydent S.Umińska Duraj.
Przedstawiła, jak sama powiedziała „możliwości manewru” w związku z reformą. Po pierwsze jest możliwość podzielenia szkół podstawowych na klasy 1-3 i 4-8 tzn. jest dopuszczalne, aby podstawówka podzielona była na dwa budynki z jednym dyrektorem.
Po drugie jest możliwość tworzenia klas szkoły podstawowej poza rejonizacją.
Prezydent zaproponowała etapy konsultacji:
1.najpierw dyrektor, grono pedagogiczne i rodzice danej placówki, której zmiany będą dotyczyły 2.następnie propozycja wypracowana z opinią danej placówki na komisji edukacji
3.finalnie dyskusje na radzie miasta.
Uchwały mają być podjęte do 31 marca 2017 r.
„Nie ośmieliłabym się powiedzieć, że nie będzie zwolnień jak to robią niektórzy samorządowcy.
Będziemy robić wszystko, aby dla każdego nauczyciela znaleźć zatrudnienie, choć jest to trudne” - powiedziała Prezydent. Stwierdziła, że w przypadku naszego miasta nie wchodzi w grę wariant z dzieleniem podstawówek na osobne budynki i na klasy 1-3 i 4-8.
Mogą się pojawić pewne niedogodności, czyli możliwość wprowadzenia zmianowości. Dotyczyć to może ZSP nr 1 w Kozłowej Górze i ZSP nr2 w Dąbrówce Wielkiej.
Natomiast Dyrektor ZEFO T.Korab zapewniała, że będzie starać, aby na tyle, na ile to możliwe przeprowadzić reformę przy jak najmniejszej szkodliwości społecznej.
Przedstawiła krótką analizę porównując sytuację w edukacji w roku szkolnym 2002/2003 - 2016/2017 – zamieszczona tabela.
Powiedziała, iż wskutek wydłużenia o rok nauki w technikum i liceum problemy lokalowe może mieć Zespół Szkół nr 1.
Na zakończenie pani Prezydent poprosiła, aby zarówno nauczyciele jak i rodzice w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości związanych z reformą edukacji kontaktowali się nią lub zastępcą. Prezydent przekazała informację, iż przedstawiciele Kuratorium również chętnie spotkają się w razie takiej woli z rodzicami i nauczycielami.

2016.12.07

Nie! - dla chaosu w szkole

NIE DLA CHAOSU W SZKOLE” - pod takim hasłem odbyła się 19 listopada ogólnopolska manifestacja w Warszawie wszystkich, którym na sercu leży dobro naszych dzieci. Oprócz nauczycieli i pracowników administracji wzięli w niej udział rodzice, uczniowie i władze samorządowe. Uczestnicy protestowali przeciw bezmyślnej, nieprzygotowanej, nic nie wnoszącej a wręcz wstecznej zmianie, siłowo wprowadzanej przez Minister Zalewską. Skutki tego bałaganu poniosą przede wszystkim nasze dzieci, ale również samorządy, czyli my wszyscy. Piekarskie środowisko pracowników oświaty reprezentowała kilkudziesięcioosobowa grupa pod przewodnictwem Prezes Oddziału ZNP w Piekarach Śl. - Małgorzaty Morawiak-Szysler.
Mimo deszczowej pogody tysiące osób, którym nie jest obojętne to, co dzieje się w polskiej edukacji, poświęciło swój czas i przyjechało do stolicy. Słowa wsparcia dla piekarskiej grupy przekazali radni z Komisji Edukacji – Przewodniczący Łukasz Ściebiorowski oraz radna Natalia Ciupińska-Szoska.
Atmosfera wyjazdu była przesympatyczna, co tam deszcz...

Podziękowania za odwagę dla tych, którzy nie boją się stanąć w obronie wartości i zasad.
2016.11.20  

Dojazd dziecka z niepełnosprawnością do szkoły

Zapewnienie dojazdu przez gminę dzieciom z niepełnosprawnością
Mieszkanka Piekar Śl. zwróciła się pismem do RM-UM z prośbą o analizę postępowania w podejmowaniu decyzji w sprawie zapewnienia dojazdu do szkół dzieciom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym.
Temat był poruszany na sierpniowej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Stanowisko Wydziału Edukacji przedstawił były już Naczelnik M.Kapica. Zacytował art. 17 ustawy
z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty punkt 3a który mówi, iż obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie odbywa się na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum.
Pytanie zasadnicze brzmi czy Wydział Edukacji wziął pod uwagę wszystkie okoliczności
i potrzeby dziecka, czy tylko kierował się suchymi zapisami ustawy co się zdarzało.
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał podobne sprawy związane z odmową przez gminę pokrycia dojazdów dziecku z niepełnosprawnością do specjalistycznej placówki.
Gmina, podobnie jak w tym przypadku podpierała się zapisem, iż dojazd należy zapewnić jedynie do najbliższej placówki. Sąd natomiast uznał, że gmina nie może w ten sposób upraszczać problemu, gdyż „najbliższą dla ucznia niepełnosprawnego szkołą jest tylko taka jednostka, która zapewnia odpowiednią ze względu na rodzaj niepełnosprawności formę kształcenia”. To, że dana placówka jest najbliższa nie oznacza, że uwzględnia szczególne potrzeby kształcenia. Są przypadki gdy dziecku pogarsza się stan zdrowia i aktualna placówka do której dziecko uczęszcza, mimo że jest najbliższa, nie jest w stanie realizować potrzeb dziecka. Jednym słowem „najbliższa” ma szersze znaczenie.
2016.09.19


Witaj szkoło! - cz.3

Rok szkolny rozpoczęty. Na skutek wprowadzonych zmian do szkoły w tym roku nie musiały iść sześciolatki. To spowodowało pewne zamieszanie, tzn. problem z naborem do klas pierwszych. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to najgorzej poszło w MSP 14 – 0 pierwszoklasistów, a najlepiej w MSP 9 – 39. Nabór w pozostałych podstawówkach: MSP 11 – 26, MSP 5 – 23, MSP 1 – 18, MSP 12 – 18, MSP 15 – 15, MSP 13 – 10, ZSP 2 – 17, ZSP 1 – 12.
W gimnazjach sytuacja wygląda dużo lepiej: MG 2 – 124, MG 3 w AZS – 103, MG 1 – 85, MG 4 – 82. Nabór do Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych: ZSZ – 92, technikum – 17.

Sytuacja w I LO w AZS wygląda słabiutko – 31. Informację o naborze przekazał 24 sierpnia, były już, naczelnik Wydziału Edukacji - Marek Kapica. Jaki jest powód, że młodzież po gimnazjum wybiera licea w ościennych miastach pomijając rodzime liceum? Czy jest jakaś recepta na poprawę sytuacji w przyszłości? Im mniej uczniów w szkole, tym koszt utrzymania szkoły wyższy zwłaszcza, gdy zajmuje duży budynek. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego należy życzyć wszystkim uczniom przyjemnej atmosfery w szkole i sukcesów w nauce. Nauczycielom jak najmniej stresów spowodowanych ciągłymi zmianami przepisów oraz wiele cierpliwości w stosunku do swoich wychowanków.
2016.09.01

Witaj szkoło! - cz.2

Drugą szkołą, która została przeniesiona do nowej siedziby jest Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Jednocześnie z przeniesieniem Szkoły do budynku po MG nr 3 powołano Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono nabór do technikum. Na pytanie, czy szkoła jest przygotowana do rozpoczęcia nauki, Dyrektor Aleksandra Wiśniewska-Wylenżek powiedziała: „prawdę mówiąc szkoła nie jest przygotowana do pracy. W tej chwili zostaliśmy sami sobie zostawieni. Tak jak powiedział pan naczelnik nie zostały żadne przetargi ogłoszone, ustawa została wstrzymana, wakacje minęły”. Dyrektor powiedziała, że ekipa remontująca sekretariat i gabinet dyrektora pracuje nieudolnie. Po wygładzeniu i pomalowaniu ścian przystąpili do skuwania posadzki i jej wylewania na nowo. Oczywiście ściany nadają się do ponownego malowania.
Zdaniem pani Dyrektor: „szkoła jest bardzo zniszczona, jest niedoinwestowana, jest odrapana, jest poszarpana, podłogi są w fatalnym stanie. Tam właściwie jest wszystko do remontu.”
Jedynie piętro zajmowane przez szkołę katolicką wygląda w miarę. W ogóle nie są przygotowane pracownie zawodowe do kształcenia teoretycznego, co jest wymogiem Ministerstwa Edukacji. „Nie mamy nic, w ogóle nie mamy nic. Wszystko to wielka prowizorka. Szkoła jest bardzo zaniedbana, taki jest stan faktyczny”- powiedziała. Cieszymy się, że mamy salę gimnastyczną, że dostaliśmy krzesła z Ośrodka Kultury Andaluzja. Dyrektor MG 3 Justyna Wicik, która poprzednio zajmowała ten budynek stwierdziła, że to nie były jej zaniedbania. Przyczyną obecnej sytuacji było niedoinwestowanie szkoły przez poprzednie władze Miasta, a wszelkie remonty były odkładane. Pamiętamy, że poprzedni prezydent, S.Korfanty, również planował reorganizację sieci szkół, do której jednak nie doszło.
Naczelnik Wydziału Edukacji, Marek Kapica, tak skomentował słowa Dyrektor ZSTZ: „Chciałbym zaprotestować przeciwko katastrofalnej wizji wywołanej przez panią dyrektor. Ja byłem dyrektorem, byłem nauczycielem. W mojej opinii II piętro jest w pełni dostosowane do zajęć lekcyjnych.(…)Ja nie uważam, żeby wszystkie klasy były w katastrofalnym stanie. Owszem, sprawiają przygnębiające wrażenie po ściągnięciu tablic i plansz, ale przecież tam można powiesić nowe tablice i plansze. W fatalnym stanie, i tu w pełni się zgadzam, są posadzki.”
Natomiast Naczelnik Inwestycji, A.Maruszczyk, stwierdził: „Wszystko to spowodowane jest okolicznościami zewnętrznymi, tzn. zmianą ustawy o zamówieniach publicznych, o czym wcześniej informowaliśmy. Remont będzie realizowany w okresie szkolnym.”


Jutro w ZSTZ zabrzmi pierwszy dzwonek. Uczniowie pewnie nie będą zachwyceni nową szkołą, ale tego już nie zmienimy. Poczekajmy jednak do zakończenia roku szkolnego z nadzieją, że zajdzie tu diametralna zmiana.
201608.31

Witaj szkoło! – cz.1

Rozpoczęcie roku szkolnego tuż, tuż. Zasadnicze pytanie brzmi: Czy dwie szkoły, które były przenoszone do nowych budynków, czyli MG nr 3 oraz ZSZ im.Ligonia, są przygotowane do nowego roku szkolnego. Dyrektor Justyna Wicik powiedziała, że jeśli chodzi o AZS, to sale lekcyjne są przygotowane, ponieważ nie był w nich przeprowadzany remont. Od września nie będzie obiadów dla uczniów, gdyż stołówka nie jest na chwilę obecną przygotowana do wydawania obiadów. Nie jest również przygotowana dla gimnazjalistów klasa komputerowa, jak i pomieszczenie na archiwum. Powiedziała też: cyt. „Ruszyć ruszymy, ale będą utrudnienia, ponieważ cały dół jest przygotowywany do remontu”.
2016.08.29  

Trudna sytuacja biblioteki w Kozłowej Górze

Rok temu pisałem, że na Komisji Edukacji, Dyrektor MBP informowała o trudnej sytuacji lokalowej filii biblioteki w Kozłowej Górze. Po remoncie domu kultury biblioteka straciła kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, czyli krótko mówiąc, nie ma gdzie trzymać książek. Obiecano wówczas problemem się zająć. Na dzisiejszej komisji Dyrektor ponownie poruszyła ten sam problem. Odpowiedź jednego z radnych była taka, że należałoby się w najbliższej przyszłości nad tym problemem pochylić. Ciekaw jestem co napiszę za rok, oby nie to, że pani Dyrektor po raz trzeci mówi to samo, a radni - że należy się nad tym problemem pochylić w najbliższej przyszłości. Fakt, ta najbliższa przyszłość nie jest określona.
2016.04.28  

6-latki - problem dla gmin?

Zamieszanie w edukacji spowodowane przez polityków odbije się na finansach samorządów.
Również i nasz samorząd będzie borykał się z powodu znacznie mniejszej subwencji oświatowej- powiedziała na dzisiejszej Komisji Edukacji Dyrektor ZEFO,Teresa Korab. Tym samym wzrośnie koszt utrzymania placówek oświatowych. Według aktualnych danych zapisanych do klas pierwszych jest 168 uczniów, w tym 70 sześciolatków. 463 sześciolatków pozostanie w przedszkolach, co spowoduje pewne zawirowanie w całym systemie. Jak powiedział Naczelnik Wydziału Edukacji, najgorsza sytuacja jest w MSP nr 14, gdzie prawdopodobnie w tym roku nie będzie klasy pierwszej, gdyż ani jedno dziecko nie zostało tam zapisane. Władze Miasta podtrzymują stanowisko, że nie będzie raczej drastycznych cięć etatów nauczycieli, a raczej przesunięcia. Wszystko wyjaśni się we wrześniu.
2016.04.27

Nabór do I klas MSP

Trwa nabór do I klas szkół podstawowych. Z danych przedstawionych na dzień 23 marca nie wygląda to najlepiej. W MSP nr 14 nabór do I klasy wynosi – 0, MSP nr 13 – 6 dzieci,
ZSP nr 1 – 10 dzieci, ZSP nr 2 – 14 dzieci, MSP nr 12 – 15 dzieci, MSP nr 1 – 17 dzieci,
MSP nr 5 – 21 dzieci, MSP nr 9 – 21 dzieci, MSP nr 11 – 21 dzieci.
Z ewidencji ludności wynika, że w Piekarach Śl. zameldowanych jest 550 dzieci z rocznika 2010 czyli tzw. sześciolatków. Na chwilę obecną do I klasy szkoły podstawowej zapisanych jest 60 dzieci sześcioletnich, czyli w przedszkolach pozostanie 490 dzieci. Na 29 marca w sumie wolnych miejsc w przedszkolach jest 40 a oczekujących na przyjęcie 149 dzieci. Pytanie co zrobić z trzylatkami? Oczywiście dane te ciągle się zmieniają.

Z uwagi na cofnięcie przepisów dotyczących sześciolatków Piekary Śl. otrzymają ok. 1,7 mln zł mniej subwencji oświatowej.
2016.03.30

Wizytacja MG1,MG2 i szkoły specjalnej

Dzisiejsza Komisja Edukacji, Kultury i Sportu była specyficzna ze względu na to, iż odbyła się w trzech szkołach. Najpierw ugoszczono wszystkich przybyłych w Zespole Szkół im. M.Grzegorzewskiej, gdzie Dyrektor Zygmunt Krawczyk omówił specyfikę szkoły i związane z tym problemy. Uczestnicy Komisji mogli zobaczyć w jakich warunkach lokalowych szkoła aktualnie pracuje. Dyrektor cieszy się, iż zmiana dotychczasowej siedziby szkoły i przeprowadzka do budynku po MG1, umożliwi zdecydowaną poprawę warunków nauki dzieci i dalszy rozwój szkoły.
Następnie Komisja gościła w MG2, gdzie Dyrektor Stefania Musiał oprowadziła nas po wszystkich zakamarkach szkoły. W efekcie reformy do budynku MG2 ma przeprowadzić się MG1. Pani Dyrektor powiedziała, iż nie będzie problemów z „przeludnieniem”, gdyż w szczytowych latach do szkoły chodziło nawet ponad 500 uczniów. Uwagę zwracała cała masa dyplomów i wyróżnień, potwierdzających osiągnięcia szkoły.

Jako ostanią odwiedziliśmy szkołę MG1. Na przybycie Komisji przy wejściu czekali rodzice, którzy wyrazili swoje niezadowolenie z przeniesienia MG1 do budynku MG2. Również pani Dyrektor Lycyna Głowienkowska przedstawiła wiele obaw w związku z planowanymi zmianami. Przypomniała, iż w MG1 są klasy integracyjne, co szczególnie należy uwzględnić. Z tego też powodu, jak również konieczności pracy nauczycieli w kilku szkołach jednocześnie, będą trudności z ułożeniem planu – powiedziała. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy rządowa reforma edukacji jest rzeczywiście niezbędna.
2016.02.08

Problemy LO

Problemy z Liceum Ogólnokształcącym, a dokładnie z utrzymaniem tak dużego budynku.
Pani Prezydent poinformowała, że robione jest coś na kształt porządku, jeśli chodzi o zagospodarowanie budynku LO. Rozważanych jest kilka wariantów. Jeden z nich to umiejscowienie w budynku LO żłobka, jednak jest to uzależnione od pozyskania środków zewnętrznych. Władze Miasta zastanawiają się nad połączeniem i przekształceniem placówek oświatowych w celu efektywniejszego wykorzystania budynków. Jak powiedziała pani Prezydent w grę wchodzi budynek LO, MG 3 oraz ZSZ im. Ligonia. Podkreśliła, że nic nie będzie robione na siłę i wbrew opinii dyrektorów tych placówek. W przyszłym tygodniu w-ce Prezydent Turzański odbędzie rozmowy z przedstawicielami różnych placówek oświatowych, przedstawiając różne warianty, oraz wysłuchując ich opinii. S.Umińska-Duraj oznajmiła, że nie zakładają likwidacji żadnej ze szkół.

2015.10.29

Problemy przedszkoli

W ostatnich latach wiele już wyremontowano w piekarskich przedszkolach.
Niektóre przedszkola czekały w kolejce na remont nawet 9 lat.
Dużo jest jeszcze do zrobienia. Dyrektorzy przedszkoli poinformowali z jakimi problemami się jeszcze borykają :
MP nr 1 – pomimo przeprowadzonego remontu przeciekający dach
MP nr 2 – jedynym problemem są łazienki, o które przedszkole walczy od 2005 roku
MP nr 3 – od wielu lat odpadające tynki
MP nr 4 – elewacja do remontu, od kilku lat czekają na remont łazienek
MP nr 5 – potrzebny podjazd dla niepełnosprawnych, do wymiany część okien
MP nr 7 – problemem są nieszczelne okna, do remontu elewacja i instalacja c.o.
MP nr 8 – potrzebna przemysłowa zmywarka i wyparzacz
MP nr 10 – do zagospodarowania pozostał teren ogrodu i plac zabaw
MP nr 11 – do wymiany instalacja c.o. oraz problem z gołębiami zanieczyszczającymi budynek
MP nr 12 – katastrofalny stan dachu i rynien
MP nr 13 – do wymiany jest kilka starych okien
MP nr 15 – potrzebny remont łazienek oraz wymiana wykładzin
MP nr 17 – brak w ogrodzie urządzeń do zabaw dla dzieci
ZSP nr 1/MP nr 9 – brak większych problemów
ZSP nr 2 – konieczność wykonania izolacji przeciwwilgociowej oraz drenażu opaskowego
2015.10.14





Problemy MG3

Na dzisiejszej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu omawiano sytuację w szkolnictwie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Dowiedzieliśmy się iż największe kłopoty ma Miejskie Gimnazjum nr 3.
Problemem MG3 jest to, iż od 2012 roku w budynku gimnazjum mieści się Szkoła Katolicka. W zasadzie jest utrzymywana w całości przez MG3 – powiedziała pani dyrektor.
„Od roku 2014 za wynajem pomieszczeń płacą 300 zł czynszu”. Obecnie w Szkole Katolickiej jest 60 uczniów, którzy zajmują 9 klas, wystąpili o przekazanie kolejnych 4 klas. Ciekawe jest to iż w I klasie gimnazjum Szkoły Katolickiej jest 3 uczniów czyli rozumiem, że: przewodniczący klasy, jego zastępca i skarbnik. W II klasie gimnazjum Szkoły Katolickiej są 4 osoby, przewodniczący, zastępca, skarbnik i jeden członek.

Na dziś za wykorzystane media powinni płacić MG3 ponad 5 tys. zł.
2015.02.24

Apel ZNP

Na dzisiejszej Komisji Budżetowo – Gospodarczej radni między innymi dyskutowali o piśmie ZNP dotyczącym podwyżki dla pracowników administracji i obsługi szkół.
W-ce Prezydent poinformował, że na dzień dzisiejszy wskutek oszczędności jest do rozdysponowania 345 tys. zł
„Pytanie brzmi co dla państwa radnych jest priorytetem, bo te 300 tys. może pójść bezpośrednio na remont hali albo może pójść na zrealizowanie jakiegoś wariantu przedstawionego przez ZEFO, albo może zostać rozdysponowane na mniejsze działy. To jest temat do dyskusji. (…) Zrealizowanie postulatów jednej grupy spowoduje podobne oczekiwania ze strony innych grup tak że problem jest dość złożony, bo ilość pieniędzy do rozdysponowania nie jest za duża” – powiedział w-ce Prezydent K.Turzański

Radny Czesław Wymysło :„ Panie Prezydencie, tak jak Pan powiedział stan tej hali jest tragiczny. Jak tego remontu nie będzie to ona też nie będzie dopuszczona. Ja optuję, żeby te środki przeznaczyć na tą halę”.  
2015.01.12

środa, 22 listopada 2017

Sytuacja ZGK 2017

Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, Tomasz Sokoła, przedstawił na wrześniowej Komisji Budżetowo-Gospodarczej wynik finansowy za pierwsze 7 miesięcy bieżącego roku.
W tym roku weszła nowa ustawa o zamówieniach publicznych co spowodowało, że ZGK nie jest w stanie spełnić ustawowych zapisów, tym samym nie obsługuje już zieleni miejskiej.
Druga zmiana nastąpiła w systemie gospodarki odpadami, gdzie teraz firmy z terenu Piekar mogą sobie wybrać firmę obsługującą wywóz śmieci. Mimo to, ZGK udało się podpisać ponad 800 umów na obsługę odpadów. Przetarg na obsługę piekarskiej Policji wygrała firma Remondis. Również piekarskiego Sądu ZGK już nie będzie obsługiwać. Mimo, iż przychody w tym roku za pierwsze półrocze są lepsze niż w poprzednim, zysk netto jest mniejszy. Jak powiedział Prezes ZGK, wynika to z dość znacznej podwyżki cen za wywóz jednej tony odpadów.W tym roku podniesiony został kapitał ZGK o 103 tys. zł w związku z wniesieniem do majątku spółki toalety przy ul.Żwirki.
Koszty działalności wzrosły o 6,2% wskutek podwyżek płac. Ponad 80% przychodów to gospodarka odpadami, 12 % to utrzymanie czystości w mieście oraz zimowe utrzymanie dróg.
Prezes zwrócił uwagę na zły stan techniczny budynków magazynowych, technicznych i biurowych.
Rocznie w ZGK wymienia się z uwagi na zużycie 1-2 samochody. Spółka podjęła działania zmierzające do zakupu 800 metrów kw gruntów od EkoParku.
Prezes przedstawił 4 główne, zewnętrzne zagrożenia dla firmy:
  1. likwidacja instalacji zastępczych, co spowodowało wzrost wywozu odpadów z 178 zł do 281 zł za tonę
  2. wzrost wymaganych poziomów recyklingu
  3. nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, wymóg przetargowy i niemożliwość zastosowania procedury in house w przypadku zieleni miejskiej
  4. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który aktualnie eliminuje spółkę z rynku, gdyż spółka nie otrzyma już ponownego zezwolenia na prowadzenie działalności

2017.10.02

Zmiany w regulaminie utrzymania czystość

Na ostatniej Komisji Społecznej-Zdrowia Naczelnik Ochrony Środowiska przedstawił projekt uchwały dotyczący zmian w Regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy Piekary Śląskie. Projekt uchwały zawierał 6 punktów, które uległy zmianie. Pięć z nich wynikały ze zmian w prawie, czyli dotyczyły szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Natomiast ostatni punkt wynika z przekroczenia uprawnień Rady Miasta. Rada Miasta, uchwalając wcześniej Regulamin utrzymania czystości, zapisała w nim kilka punktów, które były sprzeczne z ustawą, między innymi wprowadziła zakaz wyprowadzania psów do piaskownic, na teren boisk, placów gier, parków i skwerów, do czego nie ma uprawnień. Jeden z mieszkańców złożył do UM pismo – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa i właśnie efektem tego pisma są zaproponowane zmiany w ostatnim punkcie. To nie pierwsza taka sytuacja. Można było tego uniknąć, ale nie konsultowano uchwały z mieszkańcami, a na Komisji Przewodniczący niechętnie udziela głosu mieszkańcowi, który ewentualnie chce coś powiedzieć w danym temacie. Tak więc zamiast mówić, nie pozostaje nic innego, jak pisać pisma albo do UM, albo do Wojewody.
2017.09.11  

Powołanie spółki ZGK-Eco

Na dzisiejszej Komisji Budżetowo-Gospodarczej omawiano projekt uchwały nr 533
w sprawie wyrażenie zgody na powołanie spółki zależnej ZGK-Eco sp. z o.o. z udziałem spółki komunalnej.
Naczelnik Jarząbek wytłumaczył pokrótce co przemawia za powołaniem spółki. Gmina, stosując się do zapisów znowelizowanej ustawy o tzw. in-house, nie musi już przeprowadzać przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Może to zadanie powierzyć własnej spółce.Aby tak było, jeden z warunków określa, że co najmniej 90% działalności ZGK musi być związana z zadaniami zleconymi przez gminę. W zeszłym roku ZGK miała tę działalność na poziomie 91%.
ZGK planuje prowadzić rekultywację terenów w Brzezinach Śl. przy ul. Roździeńskiego. Mając zaledwie 1% nadwyżki jest niebezpieczeństwo zejścia poniżej obowiązującego ustawą progu. Aby tak się nie stało powołana spółka ZGK-Eco przejmie wszystkie te zadania, które mogą spowodować obniżenie wymaganego progu procentowego. Funkcję prezesa zarządu nowej spółki ma pełnić T.Sokoła, co nie spowoduje podniesienia kosztów funkcjonowania. Na wyżej wspomniane tereny będą przyjmowane popioły, kamień pokopalniany i gruz. Planuje się współpracę z RIPOK-ami, od których odbierane byłyby właśnie te frakcje, co jednocześnie miałoby korzystny wpływ na koszty obsługi całego systemu. Dzięki niewywożeniu gruzu na zewnątrz szacuje się dodatkową roczną oszczędność dla ZGK na poziomie 200 tys zł.

Radny S.Korfanty zapytał, czy tworząc spółkę zależną potrzebna jest uchwała Rady Miasta. Jak stwierdził, jest to kompetencja zgromadzenia wspólników spółki, a nie Rady Miasta.Wynika to z przepisów. Naczelnik Jarząbek powiedział, że sami mają wątpliwości, ale doszli do wniosku „zobaczymy co powie nadzór prawny wojewody”. Zdaniem radnego P.Buchwalda, w przypadku gdy uwagi radnych kierowane są do prawników, to powinni być obecni na komisji. Poproszono więc o przybycie Radcę Prawnego, który na komisji po chwili się pojawił. Przewodniczący Komisji B-G, Dariusz Iskanin, zapytał czy podejmowanie takiej uchwały przez RM jest celowe i zasadne. Radca przyznał, że również ma wątpliwości co do podejmowania tej uchwały i obawy, że wojewoda to zakwestionuje. Uchwałę jednak podpisał.
2017.02.20  

Odbiór odpadów in house

Na stronie UM zamieszczona została informacja dotycząca zmian w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Jak napisano „W związku ze zmianą od 1 stycznia 2017 roku zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmienią się zasady odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają tam odpady komunalne.” Nie napisano z czego te zmiany wynikają więc uzupełniam. Od 1 stycznia 2017 zgodnie z ustawą gmina ma obowiązek przeprowadzenie przetargu na odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Pod tym pojęciem kryją się firmy, szkoły, przedszkola, instytucje, ogródki działkowe, cmentarze itp. Wszystkie nieruchomości niezamieszkałe mają możliwość od 1 stycznia 2017 dokonać wyboru firmy odbierającej odpady, tym samym negocjacji ceny jaką będą płacić za śmieci. Mieszkańcy niestety takiej możliwości nie mają, gdyż w stosunku do nieruchomości zamieszkałych gmina może stosować zasadę „in house”. Oznacza ona możliwość bezprzetargowego zlecenia obsługi wywozu odpadów spółce gminnej. Podsumowując: obecnie w stosunku do nieruchomości zamieszkałych, nie ma obowiązku wyłaniania firmy odbierającej odpady komunalne, natomiast taki obowiązek jest w stosunku do nieruchomości niezamieszkałych.
2016.12.08 

Segregacja tworzyw

Do mieszkańców Piekar Śląskich trafiły ostatnio ulotki „System odbioru odpadów komunalnych w Gminie Piekary Śląskie”. Zgodnie z ulotką w przypadku tworzyw sztucznych segregacji podlegają jedynie czyste opakowania po żywności. Oznacza to, że opakowania po produktach mlecznych należy wrzucać do odpadów zmieszanych. Można ewentualnie poświęcić trochę swojego czasu, zużyć trochę coraz droższej wody, odprowadzić jeszcze droższe ścieki i umyć takie opakowanie. Wówczas czyste opakowanie będzie można wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Eksperci twierdzą, że błędem są tego typu zapisy, które zakazują wyrzucania opróżnionych opakowań po produktach mlecznych razem z innymi tworzywami sztucznymi. Takie rozwiązanie, które zastosowano również w naszej Gminie nie ułatwi osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku.
2016.11.22  

Jednak bez ulg dla rodzin wielodzietnych

Na dzisiejszej Komisji Społecznej-Zdrowia oraz wczoraj na Komisji Budżetowo-Gospodarczej radni omawiali pakiet uchwał związanych z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piekary Śląskie. W związku z „nowelizacją” Regulaminu zapytałem czy podejmowane są jakieś działania odnośnie wprowadzenia w naszej Gminie ulg w opłatach za wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych. Jakiś czas temu padła obietnica, że temat ten będzie uwzględniony przy zmianie Regulaminu. Mamy już kolejną zmianę i w temacie nic się nie dzieje. Wyraźnie było widać, że dla Naczelnika było to niewygodne pytanie, na które próbował uniknąć odpowiedzi. Z trudem udało mi się dowiedzieć, że w Piekarach Śląskich nie są planowane jakiekolwiek ulgi dla rodzin wielodzietnych w opłatach za wywóz śmieci. Tak więc w najbliższym czasie nie dołączymy do dużej grupy gmin, gdzie takie ulgi od samego początku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej wprowadzono. Inny temat to przyczyna wprowadzenia zmian w Regulaminie. O tym w najbliższym czasie.
2016.11.22

ZGK - analiza finansowa

Analiza finansowa ZGK przedstawiona na XIII sesji RM przez nowego prezesa Tomasza Sokołę.
Przychody ze sprzedaży do roku 2012 oscylowały na poziomie 8,8 mln zł.
W roku 2013 od momentu wejścia w życie ustawy śmieciowej, przychody urosły do kwoty 10,06 mln zł., a w 2014 roku do 10,84 mln zł.
Mimo, że przychody wzrosły do spółka zarabiała coraz mniej, ponieważ rosły koszty działalności operacyjnej. Spółka traciła swoją efektywność. Największe koszty to wynagrodzenia. Liczba pracowników wzrosła na przestrzeni 5 lat z 57 do 72.
Kapitał własny spółki to 1,7 mln zł. Spadła rentowność firmy z 3,8 % do 1,25%.
Zysk ze sprzedaży spadł z 380 tys. zł do 120 tys. zł. Za 2013 cały zysk firmy 149 tys. został wypłacony. W pierwszej połowie 2015 roku spółka wygenerowała stratę 43 tys. zł. Spadła efektywność pracy na jednego zatrudnionego co pokazuje wskaźnik zysku netto z 5 tys. zł do 1,78 tys. zł. Programy na jakich pracuje się aktualnie w firmie to oprogramowanie z lat 90 –tych, przez co nie ma możliwości zrobienia jakiejkolwiek analizy. Firma posiada około 30 pojazdów i urządzeń, a ich wiek to 8-12 lat.
Aktualnie firma nie jest w stanie konkurować z żadną firmą zewnętrzną.
2016.09.27


Regulamin utrzymania czystości a prawo

25 maja tego roku radni uchwalili nowy „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piekary Śląskie”. Trzy miesiące później tj. 25 sierpnia radni ponownie głosowali uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu. Zdarza się jednak… w tym wypadku na własne życzenie. Otóż w pierwszej wersji Regulaminu znalazły się zapisy sprzeczne z prawem o czym na stosownej komisji było mówione. Wydaje mi się, że próbowano przetestować prawników Wojewody – może nie zauważą i przejdzie. Wojewoda jednak zauważył i uchwałę należało poprawić i głosować jeszcze raz. A może jednak lepiej wszystko dokładnie sprawdzić i nie robić podstawowych błędów tzn. nie zmieniać zapisów w ustawie uchwałą rady gminy.
2016.09.05

Co z zużytymi oponami?

Dzięki nowelizacji ustawy śmieciowej gmina nie musi, ale może wprowadzić ograniczenia w odbiorze niektórych frakcji odpadów. W Piekarach Śl. będzie ograniczenie jeśli chodzi o oddawanie zużytych opon. Według projektu uchwały mieszkaniec może oddać 4 opony w ciągu roku. To ograniczenie nie ma uzasadnienia. Po pierwsze zdecydowanie lepiej i taniej gdy mieszkaniec odda 6 opon do PSZOK, niż gdyby miał dwie wyrzucić do lasu. Po drugie są firmy zajmujące się recyklingiem opon, które oferują odbiór z gmin tej frakcji odpadów w każdej ilości. Po trzecie ilość do tej pory oddawanych zużytych opon do naszego PSZOK jest znikoma.
Pytanie: czy w tym wypadku to jakaś nadgorliwość urzędnicza?
Granulat uzyskany w wyniku recyklingu opon używany jest do produkcji nawierzchni placów zabaw, boisk sportowych, wykładzin dźwiękochłonnych, mat gumowych. Przetwarza się je również na komponenty paliw płynnych i sadzę.
Opony wykorzystują do pozyskania energii. Duży procent opon spala się w specjalnych piecach w cementowniach.

Mogą być wykorzystane przy produkcji asfaltu. Dzięki domieszce gumy asfalt wykazuje znakomite parametry: zwiększona trwałość, skrócona droga hamowania pojazdów, zmniejszony poziom hałasu.  
2016.05.24

Limit oddania gruzu do ZGK

Na najbliższej sesji Rady Miasta będzie omawiany pakiet uchwał śmieciowych w związku z nowelizacją ustawy. Zgodnie z aktualnym prawem dopuszcza się ograniczenie ilości odbieranych odpadów w ramach opłaty, co określa w uchwale rada gminy. W Piekarach Śl. proponuje się ograniczenie odbioru odpadów zielonych luzem, gruzu i opon. Zgodnie z projektem uchwały w ramach opłaty będzie można rocznie oddać 200 kg gruzu na mieszkańca. Jeżeli gospodarstwo domowe liczy 5 osób, to w roku będzie można oddać 1000 kg gruzu. Gruz można dostarczyć do PSZOK własnym transportem ewentualnie zamówić kontener w ZGK, za który opłata będzie wynosić 65 zł do 5 t i 80 zł powyżej 5 t. Opłata to koszt dostarczenia i odebrania kontenera. Jeżeli przekroczymy przyznany roczny limit, to zapłacimy dodatkowo 95 zł za każdą tonę nadwyżki. Cdn.
2016.05.23

Ulg dla rodzin wielodzietnych nie będzie

Z wczorajszej Komisji Społecznej-Zdrowia wyszedłem rozczarowany. Omawiane były projekty uchwał dotyczące regulaminu utrzymania czystości w gminie, sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, itp. Zapytałem, jak sprawa wygląda z ulgami w przypadku rodzin o niskich dochodach, czy rodzin wielodzietnych. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami miano się nad tymi ulgami pochylić przy okazji zmiany regulaminu utrzymania czystości, co akurat ma miejsce. Niestety. W poprzedniej kadencji, gdy wnioskowałem o ulgi dla rodzin wielodzietnych, odpowiedź v-ce prezydenta była jedna: „prawo na to nie zezwala” - co było nieprawdą. W znowelizowanej ustawie śmieciowej przepisy wprost mówią o możliwości przyznania takich ulg, co zależy jedynie od władz samorządowych. Odpowiedź jaką otrzymałem brzmiała: „to trzeba dokładniej przeanalizować”. W bardzo wielu gminach takie ulgi funkcjonują już od samego początku obowiązywania ustawy śmieciowej, czyli od 3 lat. W naszej gminie już trzeci rok trwa analiza, czy skorzystać z możliwości przyznania rodzinom ulg jakie daje ustawa. Naczelnik S.Jarząbek poinformował, że ze wstępnej analizy wynika, iż w przypadku ulgi na trzecie i kolejne dziecko, przy założeniu wyższej stawki (śmieci niesegregowane), roczna kwota obciążająca budżet to 65 tys. zł. W ubiegłym roku, wskutek niedoszacowania kosztów obsługi ogródków działkowych i cmentarzy parafialnych (wywóz odpadów), miasto dopłaciło ok. 650 000 zł czyli 10 razy tyle, co ewentualny koszt wprowadzenia ulg w naszym mieście. Nie zauważyłem zainteresowania radnych tematem ulg. Radny Gowarzewski swego czasu na sesji powiedział: „nie załatwiamy spraw mieszkańców” - i coś w tym jest. Z zazdrością więc patrzę na inne gminy, w których polityka prorodzinna jest na pierwszym miejscu. W naszej gminie, do tej pory, w żadnej miejskiej instytucji nie jest respektowana Karta Dużej Rodziny. Można posługiwać się jedynie Kartą 60+ - dla seniorów. Piekary Śląskie – dobre miasto do zamieszkania dla…
2016.05.19

Recykling - wymogi na najbliższe lata

Jeszcze rok temu nie zastanawiano się specjalnie co zrobić, aby osiągnąć wymagane poziomy recyklingu. W innych gminach od samego początku działania ustawy śmieciowej, czyli od lipca 2013, wprowadzono wyraźną różnicę między stawką za śmieci segregowane i zmieszane. Cel był jeden – zachęcić mieszkańców od samego początku do selektywnej zbiórki śmieci, mając na względzie coraz wyższe z roku na rok poziomy odzysku. Powiązane to było z szeroką kampanią edukacyjną. Dzięki temu inne gminy spokojnie osiągają obowiązujące na dzień dzisiejszy poziomy odzysku, często mając jeszcze spory zapas procentowy. W naszej gminie czas ten przespano. Różnica dwóch złotych miedzy segregowanymi a zmieszanymi odpadami specjalnie nie zachęcała do segregacji, a o kampanii edukacyjnej nic nie słyszałem. Nie będę przypominał kto był największym oponentem zmian tych warunków. Dzisiaj daleko nam do uzyskania obowiązujących w tym roku norm. Według przeprowadzonej przez ZGK analizy za okres od 18 stycznia do 11 lutego najgorzej wypada Rejon III Centrum, gdzie osiągnięto poziom recyklingu wynoszący 3,49 %, a powinien wynosić 18 %. Słabo również wypada za ten okres Rejon VII Brzozowice-Kamień – 3,85 %.
A tak kształtowały się poziomy w pozostałych rejonach:
VIII Józefka -12,06 %
I Oś.Wyzwolenia – 10,08 %
IX Kozłowa Góra – 9,50 %
IV Szarlej – 7,98 %
II Oś. Wyzwolenia II -7,79 %
V Brzeziny Śl. – 7,02 %
VI Dąbrówka Wlk. Dołki – 4,90 %
VII Brzozowice-Kamień – 3,85 %
III Centrum – 3,49 %
W sumie miasto osiągnęło poziom recyklingu 6,81 %, a powinno być 18 %.
Za niedotrzymanie wymaganych poziomów będą na gminę nakładane kary – 20 tys. za każdy brakujący 1 %. Warto więc segregować, bo to nic nie kosztuje i nie wydawać pieniędzy na kary. Jak łatwo policzyć, Piekary Śl. musiałyby w tej sytuacji zapłacić 224 tys. zł. Kary. Lepiej chyba za te pieniądze wyremontować drogę, chodnik, czy odnowić elewacje.
W 2020 roku gminy będą musiały osiągnąć 30 % recyklingu. Pytanie czy nam się uda? Jedno jest pewne - jak nie chcemy stracić kasy, trzeba brać się do roboty.
Jako ciekawostkę Prezes Sokoła podał, że w Bydgoszczy za śmieci segregowane płaci się 13 zł, a za zmieszane - uwaga! – 39 zł.
2016.03.22



Komisja w siedzibie ZGK

Dzisiaj odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetowo-Gospodarczej w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Prezes spółki Tomasz Sokoła przedstawił obecną sytuację finansową oraz zadania jakie stoją przed ZGK. W 2015 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 193 779 zł. Zatrudnia 75 osób. W latach 2010-2015 zatrudnienie wzrosło o 35%
a wynagrodzenia pracownicze o ponad 42%. W ostatnim okresie znacznie szybciej wzrastają koszty działalności niż przychody, przez co spada rentowność. Z uwagi na stary park samochodowy lawinowo rośnie awaryjność sprzętu, co związane jest z ponoszeniem przez firmę coraz większych kosztów. Przykładowo ostatnia awaria skrzyni biegów w śmieciarce będzie kosztować ponad 20 tys. Aktualnie na stanie spółki jest 14 specjalistycznych samochodów do odbioru odpadów komunalnych. Stopniowo ZGK planuje zastąpić najstarsze samochody nowymi. Koszt nowej śmieciarki to ok. 700 tys. zł netto. W tym roku planowany jest zakup nowej trzykomorowej śmieciarki. Brakuje sprzętu do selektywnej zbiórki w pojemnikach 1100 l. Modernizowane i dostosowywane do obecnych standardów są systemy informatyczne. Pozwoli to poprawić zarządzanie i umożliwi sprawozdawczość. Już po dokonaniu zmian w systemie odbioru odpadów możliwe było przeprowadzenie analizy jak wygląda selektywna zbiórka odpadów w poszczególnych rejonach. O wynikach analizy wkrótce napiszę.
2016.03.21

Radni nie poparli projektu o podwyżce

Komisja Budżetowa omawiała na dzisiejszym posiedzeniu między innymi projekt uchwały wprowadzający podwyżkę za śmieci. Dyskusja w temacie trwała ponad godzinę. Efekt końcowy był taki, że nikt z radnych nie poparł projektu. Przeciw byli radni: S.Korfanty, P.Papaja, G.Zorychta. Wstrzymali się radni: M.Czempiel, T.Flodrowski, D.Iskanin, P.Buchwald, G.Gowarzewski, J.Krauza, K.Seweryn, Cz.Wymysło, H.Warczok.
W poprzedniej kadencji wielokrotnie słyszałem, iż segregacja się gminie nie opłaca choćby z ust byłego w-ce prezydenta Janusza Pasternaka. Dzisiaj z ust prezesa ZGK Tomasza Sokoły usłyszałem zgoła coś odmiennego: należy segregować gdyż wówczas mniej śmieci zmieszanych trafi do RIPOK-a, czyli będą niższe koszty. Tak, czy siak, za 8 miesięcy tego roku do selektywnej zbiórki dopłacono 77 tys. zł. Ustawa śmieciowa mówi, że o ile nie można wydawać opłat za śmieci na inne cele, o tyle wolno dofinansowywać system z innych źródeł.
Wszystko zależy od gminy i niektóre gminy z tej możliwości korzystają.

2015.11.22

Co robić, aby ograniczyć koszty odbioru odpadów komunalnych

W październiku radni przegłosowali nowe, wyższe stawki za wywóz odpadów komunalnych. Podwyżki miały miejsce w wielu gminach i związane były z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Są gminy, gdzie mieszkańcy za wywóz odpadów niesegregowanych płacą nawet 36 zł od osoby. Aby ograniczyć koszty związane z gospodarką odpadami należy zastosować kilka rozwiązań, które już funkcjonują w innych gminach. O tym, że segregacja popiołu znacznie zmniejsza masę śmieci zmieszanych, a tym samym koszty wywozu odpadów, już pisałem. Drugim rozwiązaniem mogą być komunalne kompostownie, dzięki czemu masa odpadów zielonych oraz odpadów mokrych BIO, wywożonych do zewnętrznych instalacji, również może znacznie się zmniejszyć. Uzyskany kompost można wykorzystać do nawożenia miejskich terenów zielonych, jak i do rekultywacji obszarów zdegradowanych. Akurat tych w Piekarach Śl. nie brakuje. Oczywiście wszystko związane jest z poniesieniem pewnych nakładów inwestycyjnych. Tego typu rozwiązania pozwalają gminie mieć wpływ na kształtowanie się wysokości stawek za wywóz odpadów.

I tu jest właśnie otwarte pole do działania, gdzie można proponować różnorakie rozwiązania, przeciwdziałające zwyżkom cen.
2015.11.22

Ulgi za śmieci za mgłą

Jaka stawkę trzeba wkalkulować aby pokryć ulgi
To tez nie jest tak że rodziny wielodzietne utrzymują ten system no bo one tez produkują tych odpadów więcej i ktoś musi za te wyprodukowane przez nich odpady w ramach tej ulgi zapłacić. Jeśli komuś wprowadzimy ulgi to ktoś inny za to musi zapłacić – Turzański


W czasie omawiania projektu uchwały dotyczącego nowych, wyższych stawek za wywóz odpadów komunalnych poruszono temat ulg dla rodzin wielodzietnych. Wniosek o wprowadzenie takiego rozwiązania w naszym mieście składałem w tej, jak i w poprzedniej kadencji. Skłoniło mnie do tego to, że nikt tzn. zarówno radni jaki władza wykonawcza z takim wnioskiem nie wyszedł. Wszyscy mówią o polityce prorodzinnej i na tym się kończy.
Na ostatniej sesji Rady Miasta padło zdanie, że „Jeśli komuś wprowadzimy ulgi, to ktoś inny za to musi zapłacić” oraz, że trzeba się zastanowić jak skalkulować opłatę za śmieci, aby te ulgi pokryć. Wydaje mi się, że występuje tu niezrozumienie tematu. Ulgi dla rodzin wielodzietnych nie mają być płacone kosztem wyższej stawki dla pozostałych mieszkańców. Ulgi powinny być pokrywane z budżetu dokładnie tak samo, jak miasto dopłaca do każdego dziecka w żłobku 1300 zł. Dokładnie tak samo, jak miasto dopłaca do badań profilaktycznych. Są cele wyższe, które powinno się dofinansowywać ze wspólnych pieniędzy, czyli budżetu.
Dzieci to nasza przyszłość i podstawa dalszego rozwoju miasta. Jak nie będzie dzieci miasto zacznie wymierać. Już są problemy demograficzne w szkołach. Kto w przyszłości będzie utrzymywał emerytów, ludzi starszych. Wszelkie dopłaty do lekarstw też są z puli budżetowej.
Im więcej mieszkańców, tym bardziej się rozkładają koszty utrzymania szpitala, szkoły, transportu. Tak więc należy wspierać przede wszystkim te rodziny, które przyczyniają się do podniesienia liczebności naszego miasta. Utrzymanie i wychowanie jednego dziecka to olbrzymie koszty. Mając kilkoro dzieci, dochód na jedną osobę w rodzinie drastycznie spada. O tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nie możemy myśleć kategoriami „nie będę się zastanawiał co będzie za dwa, trzy lata”, co przecież w poprzedniej kadencji słyszeliśmy. Odczuwamy przecież już ten sposób myślenia zarówno w naszym mieście, jak i w kraju. Władza, która uważa, że dziecko to balast w jego budżecie, to władza krótkowzroczna.
Zaniepokoiły mnie słowa jakie padły na sesji, by odczekać jeszcze kilka miesięcy, zobaczyć jak będzie i „może” wprowadzić ulgi.
Inne gminy, wprowadzając ulgi dla rodzin wielodzietnych, wykazały się zdecydowanie bardziej odpowiedzialną prospołeczną postawą.

A nasza Gmina?  
2015.10.27

RIPOK

Czy można coś poradzić na monopolistyczne działania Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych tzw. RIPOK?
Ostatnio mieszkańcy Piekar Śląskich zostali poinformowani o konieczności podwyżki za wywóz śmieci w związku z rosnącymi cenami na instalacjach. Na chwilę obecną do RIPOKa trafia niespełna 20% odpadów zmieszanych. Co będzie jeśli zmuszeni będziemy wywozić tam 80 % wszystkich śmieci? Zapewne kolejna podwyżka. Aby się przed tym uchronić gminy same chcą przetwarzać odpady zmieszane budując na swym terenie odpowiednią instalację. Przykładem może być tu Ruda Śląska, która aby uniknąć w przyszłości drastycznych podwyżek i zaoszczędzić zamierza wybudować w formule PUP własną instalację, której będzie udziałowcem. Planowany koszt inwestycji to około 100 mln zł.
Mieszkańcy obawiają się, iż powstanie na ich terenie kolejne wysypisko śmieci.

Rzecznik UM twierdzi, że wydajność instalacji na bieżąco będzie zabezpieczała przetwarzanie odpadów, tak by nie było potrzeby ich składowania.
2015.10.14

Nowelizacja ustawy śmieciowej

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie mają zająć się projektem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W nowelizacji proponuje się dopisać, iż z opłat za wywóz śmieci gmina będzie mogła zwolnić rodziny wielodzietne na podstawie Karty Dużej Rodziny.
Aktualnie gmina może w drodze uchwały zwolnić w części lub w całości z opłat za wywóz śmieci właścicieli nieruchomości na którym zamieszkują osoby o niskim dochodzie, czyli 574 zł na osobę. Gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne kwota wynosi 664 zł na osobę w rodzinie. Wiele gmin już korzysta z możliwości pomocy rodzinom wielodzietnym i o niskim dochodzie. Przykładem jest choćby Radzionków. Zgłaszałem wnioski do UM, aby i Piekary Śl. dołączyły do gmin wspomagających wielodzietne rodziny. Niestety z drugiej strony nie ma żadnej reakcji.  
2015.10.09

Pytania i odpowiedzi o śmieci

Alternatywa była i jest. Pisałem już o tym i mówiłem na komisji. Propozycja Radnego Korfantego to nic innego jak powolne uśmiercanie ZGK. Normalnie działająca firma nie będzie wykładała za kogoś pieniędzy. Pozostawienie tych stawek to nic innego jak generowanie coraz większego salda ujemnego. Gdyby podjęto w 2013 roku odpowiednie kroki, problem cenowy byłby o wiele mniejszy. Po raz kolejny wytłumaczę. Gmina płaci od wywiezionej na instalację masy zmieszanych śmieci. Przyjmijmy, że jest to 500 t miesięcznie x 250 zł/t. Kwota jaką musimy zapłacić to 125000 zł. Do tego oczywiście dochodzą koszty transportu, ale to pominę. Kwotę 125000 zł pokrywa 10 tys. mieszkańców. Wychodzi, że każdy miesięcznie musi zapłacić 12,50 zł/osoba. Jeżeli zamiast wszystko wyrzucać do śmieci zmieszanych zrobimy segregację w wyniku której na instalacje trafia 100 t miesięcznie to każdy mieszkaniec zapłaci wówczas 2,5 zł. Te pozostałe 400 t to będą śmieci posortowane czyli butelki, plastik, papier, popiół itp., jednym słowem odzysk. To tak w dużym skrócie. Dla przykładu Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce 95% odpadów zagospodarowuje, a tylko 5% odpadów trafia na wysypisko. Rezultat to stawka 7 zł od osoby. Niestety były prezydent mówił, że segregacja się nie opłaca i nic z tym nie robiono. Wręcz sugerowano by nie segregować odpadów. Przeciwny segregacji był radny K.Seweryn twierdząc, że w bloku nie da się segregować. Co innego mówi radny G.Gowarzewski – w Chorzowie, w jego spółdzielni wszyscy segregują czyli można. Zaniechania i błędna polityka z poprzednich lat dziś procentuje i to do byłego prezydenta powinien Pan mieć pretensje, a nie do ludzi, którzy po nim sprzątają.
Pytanie z konsekwencjami jest bez sensu. Ja też mogę zapytać: jakie konsekwencje poniosły firmy przywożące odpady komunalne do Brzezin Śl.? Jak Pan nie wie to Panu podpowiem – żadne. Z Pana rozumowania wynika, że skoro nie poniosły to niech dalej zwożą – co tam prawo… Krótko mówiąc, jeżeli Pan sugeruje aby UM omijał prawo, to mi Pan kogoś przypomina. Niech Pan zgadnie kogo?
Jeżeli nie widzi Pan nic złego w tym, żeby UM nie przestrzegał prawa to mam nadzieję, że też nie będzie miał Pan nic przeciwko temu jak ja, czy inni mieszkańcy będą omijali czy łamali prawo.
2015.10.07



Śmieci na Komisji Budżetowej

Dzisiejsza Komisja Budżetowa w całości poświęcona była projektowi uchwały zmieniającej aktualne stawki za śmieci. Nikt nie lubi podwyżek, co jest normalne. Słyszymy co chwilę o podwyżkach opłat w zasadzie za wszystko, natomiast o podwyżkach płac się nie mówi. Teraz kolejna podwyżka.
System związany z ustawą śmieciową wszedł w życie w 2013 roku. Od tego czasu koszt wywozu śmieci znacząco wzrósł. System musi się zbilansować, co jest zrozumiałe, nie rozumiem jednak czegoś innego. Można było dużo wcześniej podjąć działania zmniejszające masę odpadów zmieszanych wywożonych przez ZGK na instalację. To obniżyłoby koszty systemu. Nikt nie podjął żadnych działań w tym kierunku, a wręcz odwrotnie – poprzednie władze mówiły mieszkańcom, że segregacja się nie opłaca. Dlatego zupełnie nie rozumiem radnych, którzy dzisiaj na komisji zagłosowali przeciw projektowi uchwały (T. Flodrowski, S. Korfanty, J. Krauza, K. Seweryn. G. Zorychta), ponieważ nie zaproponowali żadnych alternatywnych rozwiązań, mających wpływ na obniżkę kosztów systemu. Pominę propozycję radnego S.Korfantego, namawiającego do własnej interpretacji zapisów ustawy, czyli jak to powiedziała pani Prezydent - do łamania prawa. Aktualnie koszt wywozu śmieci jest wyższy niż wpływ z opłat za śmieci. Oczekiwałbym od radnych konkretnych propozycji jak rozwiązać ten problem. Propozycje przedstawił nowy szef ZGK, ale muszą być poparte działaniami ze strony UM i radnych. Ta podwyżka, to efekt wcześniejszych zaniedbań i zaniechań - choćby braku przetargu na firmę odbierającą odpady.

W związku z powyższym, podwyżka, choć teraz konieczna, nie jest jedynym panaceum na ujemny bilans systemu.
2015.10.05  

Czy segregować popiół?

Na ostatniej sesji radni nie głosowali projektu uchwały w sprawie podniesienia stawek za wywóz śmieci mimo, że był w porządku obrad. Projektem radni zajmą się 6 października na specjalnej sesji. Podwyżka wynika z ujemnego bilansu systemu. Miasto może dopłacić do systemu aby się zbilansował, należy jednak pamiętać o jednym. Pieniądze trzeba wygospodarować, czyli np. zrezygnować gdzieś z remontu chodnika lub budowy parkingu itp.

Należy szukać rozwiązań poprawiających system oraz zmniejszających ilość odpadów zmieszanych. Zaproponowane rozwiązanie selektywnej zbiórki popiołu, przez prezesa Sokołę jest krokiem w dobrym kierunku. W wielu gminach już stosowane. Zbiórka popiołu w workach to powinno być rozwiązanie tymczasowe. Docelowo należy dążyć, aby wykorzystywać pojemniki wielorazowego użytku, a nie jednorazowe opakowania – worki. Worki summa summarum to droższe rozwiązanie. Przykład - zbiórka w workach odpadów zielonych.
Dlaczego należy selektywnie zbierać popiół?
- popiół zwiększa masę odpadów zmieszanych czyli najdroższych powodując wzrost kosztów systemu
- zanieczyszcza inne odpady możliwe do wyodrębnienia przez co zwiększa się masa odpadów trafiająca na wysypisko
- zanieczyszcza urządzenia do segregacji powodując ich szybsze zużycie
  • 2015.09.30


Ulgi za opłaty śmieciowe dla rodzin wielodzietnych kilka faktów

W lutym weszła w życie znowelizowana ustawa, która zmieniła zasady przyznawania ulg za wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych. Aktualnie ograniczono gminom możliwość szerokiego przyznawania ulg dla takich rodzin w porównaniu z tym co było. Przyczynił się do tego Pis na czele z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, który reprezentował swoje ugrupowanie w Trybunale Konstytucyjnym. Aktualnie zgodnie ze znowelizowaną ustawą, aby dać rodzinie wielodzietnej ulgę w opłacie śmieciowej w całości lub w części, musi być spełniony określony dochód według ustawy o pomocy społecznej. Dla samotnej osoby jest to 542 zł, dla osoby w rodzinie 456 zł. Poprzednio przepisy stanowiły, że gmina mogła wprowadzić zwolnienia przedmiotowe oraz dopłaty, i to zarówno dla rodzin wielodzietnych jak i osób o niskim dochodzie. Tak na marginesie to przypomnę głosowanie w sprawie ulg dla rodzin wielodzietnych z 2007 roku gdzie tylko jeden poseł PiS zagłosował ZA, był to Szymon Giżyński. Pozostali posłowie Pis zagłosowali przeciw co można sprawdzić na stronie www.sejm.gov.pl
2015.09.25

Nowe stawki za śmieci

Wydział Ochrony Środowiska przygotował na najbliższą sesję RM projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zaproponowana stawka to 13 zł od osoby w przypadku segregowanych śmieci i 18 zł za śmieci niesegregowane. W uzasadnieniu czytamy, że podwyżkę wymuszają rosnące koszty obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Moją uwagę zwróciła zwłaszcza ta część uzasadnienia: „Na wzrost kosztów systemu ma również wpływ rosnąca ilość odpadów zielonych powstałych na terenie Miasta oraz koszty ich zagospodarowania. Zastępcza instalacja do kompostowania odpadów zielonych przy ul. Sadowskiego w Piekarach Śląskich (95 zł/t w 2015) nie przyjmuje odpadów zielonych workach, w związku z czym te należy przekazywać do zastępczej instalacji w Chorzowie (178,2 zł/t)”. Odbiór odpadów zielonych w workach przegłosowali radni poprzedniej kadencji. Worek należy kupić we własnym zakresie. Jest to opakowanie jednorazowe, przez co generuje się dodatkowe śmieci. W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego zaproponowałem, aby worki zastąpiono brązowymi koszami. Wówczas nie produkowalibyśmy dodatkowych śmieci i ta część uzasadnienia, która odnosi się do odpadów zielonych nie miałaby miejsca. W wielu gminach, jak choćby po sąsiedzku w Tarnowskich Górach, na odpady zielone przeznaczone są brązowe kosze. My jak zawsze musimy być w tyle za innymi.  
2015.09.17

Ile będziemy płacić za smieci

W najbliższym czasie możemy spodziewać się podwyżki za odpady komunalne. Projekt uchwały w tej sprawie będzie rozpatrywany w tym miesiącu. W opinii Naczelnika Jarząbka podwyżka jest nieunikniona i spowodowana jest wzrostem opłat w regionalnej instalacji, czyli RIPOKu gdzie wszystkie śmieci powinny być wywożone. W mojej opinii przyczyną jest również brak przeprowadzenia przetargu na firmę zajmującą się wywozem śmieci z terenu gminy. Załóżmy, że w mieście mamy jeden sklep spożywczy. Jakie zaproponuje ceny, takie musimy zapłacić. Oczywiście możemy na zakupy pojechać do innego miasta , gdzie jest taniej. W przypadku śmieci niestety takiej możliwości nie ma, bo miasto nam wybiera firmę zajmującą się wywozem.
Aktualnie nasze miasto liczy 54 215 mieszkańców. Według złożonych deklaracji obecnie w mieście zamieszkuje 51 278 osób. Selektywną zbiórkę zadeklarowało 29 627 osób, natomiast nieselektywną 21 651. Przewidywany roczny koszt odbioru i wywozu śmieci na 2016 rok to 8 496 666 zł. Przewidywane roczne koszty obsługi (administracja, materiały biurowe, ulotki itp.) systemu to 335 654 zł.
Wydział Ochrony Środowiska zapewne w porozumieniu z ZGK opracował 7 wariantów podwyżki. W pierwszym wariancie, zakładając dotychczasowy podział zbiórki selektywnej/nieselektywnej stawka za odpady selektywne wynosiłaby 9,80 zł, a nieselektywne 22 zł/osoba. Drugi, trzeci, czwarty i piąty wariant zakłada zmianę stosunku odbioru selektywne/nieselektywne i wówczas przy stawce za selektywne 13 zł opłata za odbiór śmieci nieselektywnych wzrosłaby do ok. 18 zł/osoba. Szósty wariant zakłada ceny 13 zł do 22 zł. Najgorszy siódmy wariant zakłada wywóz wszystkich śmieci do Regionalnej Instalacji i wówczas za segregowane płacilibyśmy 13 zł, niesegregowane 33 zł. Tendencja jest taka, że im więcej osób segreguje, tym większa stawka jest dla osób niesegregujących.

Na chwilę obecną nic się nie mówi o ulgach dla rodzin wielodzietnych, jakie w wielu gminach obowiązują. Jaką stawkę za odbiór śmieci w Piekarach Śląskich uchwalą radni wkrótce się dowiemy.
2015.09.04

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Na sierpniowej Komisji Budżetowej poruszono temat planowanej podwyżki za odpady komunalne. Temat ważny i dotyczy każdego z nas. Po „cudownej” reformie śmieciowej za wywóz śmieci płacimy więcej, i to bez względu czy się ma śmieci, czy nie. Miały zniknąć śmieci z lasów, a sytuacja jest wręcz odwrotna. Jako jedna z niewielu gmin, dzięki decyzji poprzedniego prezydenta, nie ogłoszono w Piekarach Śl. przetargu mimo, iż taki obowiązek nakładała ustawa. Patrząc z punktu widzenia konsumenta, narzucono nam monopolistę - jeśli chodzi o odbiór śmieci. Jeżeli nie ma konkurencji, nie ma się też co spodziewać jakichś rewelacji cenowych. Następstwa pewnych działań można przewidzieć, ale skoro niektórzy nie chcą się zastanawiać co będzie za dwa, trzy lata… Były prezydent sugeruje, iż to „rządzący przygotowali podwyżkę opłat”. Ja zapytam: dzięki komu jesteśmy w takiej, a nie innej sytuacji?
Jak już, to o podwyżkę za wywóz śmieci wnosi ZGK. Radni podejmują decyzję, a wykonuje ją prezydent. Jednym słowem nie da się uzyskać niskiej ceny likwidując konkurencję.
O ile wcześniej mieszkańcowi zależało, aby jak najmniej produkować śmieci, tak teraz zależy, aby nie płacić za powietrze w kubłach, skoro i tak za kubły płacić muszą.
Żeby spadły koszty wywozu, musi zmniejszyć się ilość odpadów trafiających na instalację. Jak to zrobić?…niech główkują ci, którzy cały ten bigos przygotowali.
O proponowanych stawkach wkrótce napiszę.
2015.09.02

czwartek, 16 listopada 2017

BO_kolejne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

Kolejne, trzecie już rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego w sprawie piekarskiego budżetu obywatelskiego dowodzi jednego - mieszkańcy słusznie zrobili, pokazując czerwoną kartkę S.Korfantemu. Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym NR NPII.4131.1.448.2014 z dnia 23 grudnia 2014 po raz trzeci, w tej samej sprawie, stwierdza: „Prezydent wydając zarządzenie Nr ORo.0050.567.2014 dnia 18 września 2014 wykroczył poza zakres swoich uprawnień, a tym samym wydał zarządzenie bez podstawy prawnej, co stoi w sprzeczności z art. 7 Konstytucji RP. Należy uznać, iż zarządzenie zostało wydane z istotnym naruszeniem prawa”. Całe szczęście, że było to jedno z ostatnich zarządzeń Prezydenta S.Korfantego. Mam nadzieję, iż nowa władza zdecydowanie odetnie się od wizji rządzenia prezentowanej przez byłego prezydenta. Życzyłbym sobie i wszystkim mieszkańcom, aby rządzący miastem zawsze przestrzegali zasady praworządności, czyli działali na podstawie i w granicach prawa.
2015.01.10

BO_rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

Wyniki wyboru projektów do budżetu obywatelskiego, które mają zostać zrealizowane w 2015 r., znamy już od wielu tygodni. Przy tworzeniu uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego zrobiono wiele błędów. Ktoś powie, że tylko ten nie robi błędów, kto nic nie robi. Jednak w tym wypadku nie do końca tak było. Przypomnę, iż Wojewoda Śląski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 2 maja 2014 stwierdził nieważność uchwały nr XXXVIII/522/14 rady Miasta Piekary Śl. w części określonej w § 6 ust. 1, § 6 ust. 3, § 14 ust. 4 załącznika do uchwały jako niezgodnej z art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
Owe paragrafy ograniczały mieszkańcom poniżej 18-go roku życia możliwość wzięcia udziału w procesie budżetu partycypacyjnego, gdyż ówczesny Prezydent, S.Korfanty, uparcie i konsekwentnie tworzył własne rozwiązania prawne, sprzeczne z Konstytucją. W konsekwencji tego Wojewoda Śląski wydał kolejne rozstrzygnięcie nadzorcze dnia 25 lipca 2014 NR.NPII.4131.1.286.2014 dotyczące piekarskiego BO. Czytamy w nim: „Prezydent, wydając przedmiotowe zarządzenie wykroczył poza swoje uprawnienia. Żaden przepis prawa nie przyznaje Prezydentowi kompetencji do wypowiadania się w kwestii dot. oświadczeń woli osoby małoletniej przy konsultacjach społecznych. Wobec powyższego zdaniem organu nadzoru należy uznać, iż regulacją zawartą w § 4 ust. 3 zarządzenia Prezydent Miasta Piekary Śląskie wykroczył poza zakres swoich uprawnień a tym samym została ona wydana bez podstawy prawnej, co stoi w sprzeczności z art. 7 Konstytucji RP”. Czy Prezydent wyciągnął wnioski z tego co napisał mu Wojewoda? Zdecydowanie nie! Otóż 18 września 2014 wydał kolejne zarządzenie Nr ORo.0050.567.2014 dokładnie powielające te same błędy. Chyba Prezydent nie przejmował się tym co pisał Wojewoda, o czym może świadczyć jego odpowiedź na spotkaniu w Kozłowej Górze. Na moje pytanie: „Dlaczego nie przestrzega pan prawa i nie stosuje się do rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody?” Pan Korfanty odpowiedział, że wojewoda się pomylił. Ignorancja prawna czy buta? A może jedno i drugie?
Jestem w posiadaniu kolejnego, całkiem świeżego, rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Śląskiego z dn.23 grudnia 2014 NR NPII.4131.1.448.2014, które to stwierdza nieważność zarządzenia Prezydenta Nr ORo.0050.567.2014 w części § 2 pkt 2 jako niezgodnego z art. 7 Konstytucji RP i uznaje, że wykroczył poza swoje uprawnienia. Zarządzenie to dotyczyło konieczności dołączenia pisemnej zgody opiekuna prawnego osoby małoletniej biorącej udział w głosowaniu nad projektami do BO. Po raz trzeci Wojewoda zwrócił w tej samej sprawie uwagę Prezydentowi S.Korfantemu, że wykracza poza swoje uprawnienia i wydaje zarządzenia sprzeczne z Konstytucją RP. No niestety, mimo, że już od dawna wiedziano o błędzie, konsekwentnie i uparcie go powielano. Oczywiście pamiętam jak S.Korfanty na sesji RM, przypominał, że jest konsekwentny w swoim działaniu. Pytanie, czy o takie konsekwentne działanie chodzi i czy do takiej osoby mieszkańcy, jak i radni, mogą mieć zaufanie? Czy osoba, która kolejny, nie pierwszy już raz, nie stosuje się do zapisów w ustawach i Konstytucji może stanowić prawo miejscowe? Właśnie z tego powodu zupełnie nie rozumiem tych radnych, którzy głosowali za kandydaturą S.Korfantego na w-ce przewodniczącego rady miasta. Ostatnio bubel prawny jaki stworzył były prezydent zauważył obecny Przewodniczący RM P.Buchwald. Błąd ten dotyczył Statutu uchwalonego wiosną 2014.
W sprawie niezgodności z prawem powyższego zarządzenia rozmawiałem z Marcinem Gawłem. Uparcie podtrzymywał stanowisko prezydenta, jednocześnie nie potrafiąc podać podstawy prawnej takiego zapisu, co jest konieczne przy tworzeniu uchwał i zarządzeń.
2015.01.04


czwartek, 9 listopada 2017

Unikajmy błędów

Coraz więcej gmin wprowadza u siebie budżet obywatelski jednak w wielu przypadkach jest on w znacznym stopniu uproszczony. W wielu miastach złamana jest bowiem podstawowa zasada budżetu obywatelskiego według której, o wyborze projektów powinni decydować sami mieszkańcy. Problem błędów przy wprowadzeniu BO przeanalizował Marcin Gerwin, współtwórca pierwszego budżetu obywatelskiego w Polsce. „Dotychczasowa praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach prezydenci miast 
i radni mają inne priorytety w ustalaniu zasad budżetu obywatelskiego niż mieszkańcy. Może im bowiem zależeć przede wszystkim na efekcie wizerunkowym i promocyjnym, natomiast mieszkańcy mogą mieć na uwadze efektywne wydawanie wspólnych środków, długookresową wizję rozwoju miasta czy budowanie więzi lokalnej społeczności. Nie zostawiałbym więc wszystkich zasad budżetu obywatelskiego do ustalania przez prezydenta miasta czy radnych, tak samo jak nie chciałbym, aby ustalali sami dla siebie lokalną ordynację wyborczą” – pisze M.Gerwin. Powodem niskiej frekwencji na spotkaniach upatruje w nieskutecznej i źle przeprowadzanej kampanii informacyjnej, braku budowania atrakcyjnych form dialogu i tworzenia przestrzeni do dyskusji. Często mieszkańcy nie są traktowani jak równorzędni partnerzy, widoczny jest brak zaufania ze strony prezydenta do mieszkańców. Praktycznie wszystkie zadania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem budżetu obywatelskiego należą tylko i wyłącznie do urzędników. 
Zdaniem M.Gerwina należy „naprawić budżet obywatelski w Sopocie” poprzez: 
- ustalenie zasad jego funkcjonowania wspólnie z mieszkańcami, a nie jak do tej pory przez komisję rady miasta 
- spotkania mieszkańców z mieszkańcami, a nie urzędników i radnych z mieszkańcami 
- wprowadzenie monitoringu nad realizacją projektów, który to nadzór pełniłaby grupa mieszkańców 
- stworzenia rady ds. budżetu obywatelskiego, w skład której weszliby również mieszkańcy 
- wprowadzenie grup tematycznych (sport, edukacja, kultura, transport) oraz dyskusji o priorytetach rozwoju miasta jako całości a nie tylko poszczególnych dzielnic 
- stworzenie specjalnej strony internetowej, na której mieszkańcy mogliby znaleźć rzetelną i dogłębną informację na temat wszystkich spraw związanych z budżetem obywatelskim (strona sfinansowana z urzędu miasta, a administrowana przy współudziale mieszkańców) 

Dr Marcin Gerwin – politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej

2013.12.30

Modele budżetu obywatelskiego

Na świecie ukształtowało się kilka modeli budżetu obywatelskiego. 
1. Europejski model Porto Alegre, w którym może uczestniczyć każdy pojedynczy mieszkaniec, a nie tylko zorganizowane grupy mieszkańców. Ten model przekazuje w ręce mieszkańców realną władzę, koncentruje się na konkretnych inwestycjach i projektach.Władze lokalne podporządkowują się decyzjom obywateli i realizują ich rozwiązania. 
2. Uczestnictwo zorganizowanych grup takich jak organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, związki zawodowe, które formułują ogólne wytyczne dla polityk lokalnych, np. edukacja, transport, ochrona zdrowia, mieszkalnictwo. Ten rodzaj budżetu obywatelskiego zasadami przypomina bardziej konsultacje społeczne pomimo umożliwienia mieszkańcom zabrania głosu w dyskusji w trakcie publicznej debaty. W tym przypadku władza nie podporządkowuje się rygorystycznie decyzjom mieszkańców. 
3. Fundusz społeczności lokalnej to model, w którym część bieżących programów gminnych oddana jest w ręce mieszkańców. Głównie dąży się do wyrównania różnic społecznych przeznaczając część środków na rozwój bardziej zaniedbanych obszarów miasta oraz na wsparcie społecznie wykluczonych grup mieszkańców.Powszechny w W.Brytanii
4. Negocjacje publiczno-prywatne to model gdzie zakłada się szerokie zaangażowanie środków pozabudżetowych i biznesu w realizacje zadań publicznych. W tym przypadku rola mieszkańców jest drugorzędna, a znaczny wpływ na całą procedurę ma biznes prywatny. Publiczne inwestycje oraz projekty realizowane są przy niewielkim lub zerowym wkładzie gminy. Główną rolę w podejmowaniu decyzji mają zorganizowane grupy, np. organizacje pozarządowe a nie mieszkańcy. 
5. Konsultowanie finansów publicznych gdzie mieszkańcy nie mają rzeczywistego wpływu na rozwój ich miejsca zamieszkania. Wprawdzie organizowane są spotkania, na których wysłuchuje się propozycji mieszkańców, a następnie przeprowadza konsultacje na podstawie których powstają ogólne zalecenia dotyczące zrównoważonego budżetu. Model rozpowszechniony głównie w Niemczech. 
6. Partycypacja sąsiedzka – to forma konsultacji bezpośredniej na spotkaniach z burmistrzem w trakcie których, udziela on odpowiedzi mieszkańcom na przedstawiane przez nich kwestie. Wcześniej dyskutuje się owe kwestie wewnątrz małych grup sąsiedzkich. Brak jest otwartego głosowania oraz kryteriów według których rozdzielane są środki. Propozycje mieszkańców uwzględniane są na zasadzie uznania, mieszkańcy maja ograniczony wpływ na podejmowane decyzje. Wola mieszkańców podporządkowana jest woli samorządu lokalnego. Forma rozpowszechniona we Francji. 

(na podstawie opracowania H.Łapińskiej „Budżet partycypacyjny instrumentem zarządzania środkami publicznymi”)

2013.11.24

Minimalne kryteria BO

Minimalne kryteria budżetu obywatelskiego wg. SIR 
(Sopocka Inicjatywa Rozwojowa) 

- mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji wydatków 
- pula środków wyodrębnionych na budżet obywatelski jest jednoznacznie określona 
- projekty są precyzyjnie wycenione (o ile to możliwe) 
- organizowane są debaty publiczne 
- projekty zgłoszone przez mieszkańców nie są odrzucane przez urzędników lub radnych z powodów merytorycznych, a jedynie z przyczyn formalno-prawnych 
- o wyborze projektów decydują mieszkańcy 
- w głosowaniu mogą wziąć udział wyłącznie uprawnieni do tego mieszkańcy 
- projekty wybrane przez mieszkańców są realizowane

2013.11.23

Cechy budżetu obywatelskiego

Dobry budżet obywatelski powinien posiadać 18 cech („Budżet partycypacyjny” aut. W.Kębłowski) : 
1.Budżet obywatelski powinien w jak największym stopniu opierać się doświadczeniach i tradycjach aktywizmu społecznego 
2.Przy opracowaniu metodologii budżetu obywatelskiego, oraz przy jego przeprowadzaniu w szerokim zakresie powinni brać udział: radni miejscy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, grupy społeczne, lokalne partie polityczne oraz mieszkańcy. 
3.Powinien być częścią reformy administracyjnej 
4.Cała procedura budżetu obywatelskiego powinna być dobrze przygotowana, tak aby uwzględniała potrzeby i cele wszystkich 
5.Powinien włączyć do debaty publicznej wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych mało aktywnych w życiu miasta. W tym wypadku, dużą rolę odgrywa właściwie przeprowadzona kampania informacyjna. 
6.Budżet obywatelski musi opierać się na dyskusji pomiędzy mieszkańcami na zebraniach i forach tematycznych. 
7.Dyskusji w ramach budżetu obywatelskiego nie może zastępować samo głosowanie. Uczestnicy maja prawo do wyrażenia swoich wizji miasta. 
8.Budżet obywatelski powinien pozwalać współdecydować mieszkańcom nie tylko o sprawach osiedla czy dzielnicy, ale również o rozwoju całego miasta. 
9.Uczestnicy budżetu zdobywają umiejętności i wiedzę dotycząca zarządzania miastem. 
Wszyscy mieszkańcy są współodpowiedzialni za miasto. 
10.Wszyscy uczestnicy traktowani są równorzędnie 
11.Powinien łączyć elementy demokracji bezpośredniej i reprezentatywnej 
12. Kryteria budżetu obywatelskiego nie mogą być odgórnie ustalane. Współorganizatorzy przygotowują jasne zasady procesu, tematyki, kryteriów oceny składanych propozycji inwestycyjnych. 
13. Środki w ramach budżetu obywatelskiego powinny być przyznawane najbardziej potrzebującym grupom społecznym i obszarom miasta 
14.Budżet obywatelski musi mieć charakter wiążący, tzn. wybrane projekty muszą być realizowane, a mieszkańcy na bieżąco informowani zarówno o etapie realizacji wygranych projektów jak i o odrzuconych projektach. 
15.Część inwestycji powinna być zrealizowana jeszcze przed rozpoczęciem kolejnej rundy budżetu obywatelskiego 
16.Uczestnicy monitorują wykonywane inwestycje 
17. Mieszkańcy powinni mieć możliwość corocznej oceny, i tym samym zmiany procedur budżetu obywatelskiego 
18. Budżet obywatelski musi odbywać się cyklicznie, przez co najmniej kilka lat.

2013.11.22

Tak było 2014 – Tak jest 2022

  Tak było – Tak jest Tak zatytułowany był cykl artykułów w miejskiej gazecie Twoje Piekary w roku 2014, ukazujący jak zmieniło się nasze mi...