Czy szpital miejski w Piekarach jest nieudolnie zarządzany i to jest przyczyną jego zadłużenia? Spotkałem się z takim stwierdzeniem i może w jakimś stopniu bym w to uwierzył, gdyby nie twarde dane. Gdyby zgodzić się z tym twierdzeniem trzeba by przyjąć, że aż w 90% szpitali powiatowych w Polsce dyrektorzy nie potrafią dobrze zarządzać. Otóż przeanalizowano sytuację 120 losowo wybranych szpitali powiatowych. Z analizy jasno wynika, że w 2017 roku 45% szpitali było zadłużonych. Rok później już 74 %, a w 2019 roku aż 90 %.
„Jeżeli stratę wykazuje ponad 90 proc. szpitali, nie można wyciągać wniosku, że ich dyrektorzy są nieudolni” – mówi prof. Ewelina Nojszewska. Jej zdaniem to wina fatalnie zorganizowanego i źle finansowanego systemu. Gazeta Lekarska napisała, iż przyczyną zadłużania się szpitali jest: niski poziom finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ, rosnące koszty procedur medycznych, rosnące koszty za energię elektryczną, rosnące koszty utrzymania czystości, cateringu, wzrost płac nie refundowany przez NFZ.
Zła kondycja finansowa większości szpitali powiatowych w Polsce to zdaniem autorek raportu efekt uchwalenia przez PiS ustawy o sieci szpitali, bo stosowany w oparciu o nią ryczałt, nie zapewnia właściwego finansowania. Z przeprowadzonych analiz wynika, że załamanie nastąpiło w 2018 roku, gdy średnia strata szpitala powiatowego sięgała kwoty blisko 3 mln zł. Nawet raport NIK przygotowany przez człowieka obecnie rządzącej partii nie zostawia suchej nitki na ustawie o sieci szpitali.
Według innego Raportu Fundacji Republikańskiej główna przyczyna zadłużania się szpitali to zbyt małe nakłady na służbę zdrowia. Pod względem nakładów na służbę zdrowia zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Zbyt niska wycena części procedur medycznych to kolejny gwóźdź do trumny polskich szpitali. Oznacza to, że szpital z NFZ otrzymuje mniej środków niż rzeczywisty koszt zakontraktowanej procedury. Raport wskazuje również na problem z odgórnym narzucaniem szpitalom określonych wymogów bez wskazania źródła środków na ich realizację. Przykład wprowadzona w styczniu 2017 roku podwyżka płacy minimalnej bez przekazania szpitalom na ten cel środków. Fundacja jako przyczynę zadłużania się szpitali wskazuje również rosnące koszty opieki medycznej. Zdarza się, że przyczyną są też błędy w zarządzaniu.
Jak już wcześniej pisałem w szpitalu trwa audyt, który posłuży do głębokiej restrukturyzacji placówki. Temat problemów szpitala był poruszany na ostatniej sesji Rady Miasta. Wszyscy chcemy się leczyć w nowoczesnym szpitalu, nowoczesnym sprzętem, przez wybitnych specjalistów. To wszystko kosztuje i to coraz więcej. W-ce Prezydent Turzański powiedział, że „będziemy musieli okroić szpital do możliwości budżetowych miasta”.
Na koniec pytanie: kto wie o ile zmniejszyła się liczba szpitali w Polsce za rządów tzw. „dobrej zmiany”?