sobota, 31 października 2020

Konstytucja mówi jedno – radny drugie

Zdaniem radnego Piotra Papai osoby, w tym kobiety piekarskie biorące udział w tzw. spacerach powinny być ścigane przez policję, gdyż te marsze są nielegalne i niezgodne z ustawą. Radna Natalia Ciupińska-Szoska momentalnie zapytała radnego o jaką ustawę chodzi. Radny Papaja nie potrafił na to pytanie odpowiedzieć. Po raz kolejny dał przykład swojej niewiedzy, gdyż zgodnie z Konstytucją Art.57 „Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenia tej wolności może określać ustawa.” Takowej ustawy nie ma o czym radny nie wie.

Radna Natalia Ciupińska-Szoska poprosiła radnego, by nie cytował pasków z TVP i TV Trwam.


„Panie Piotrze, Pana wypowiedź przypomina mi wypowiedzi Kiszczaka, Jaruzelskiego i Urbana. To były te same argumenty” - powiedział radny Maciej Czempiel.

piątek, 30 października 2020

Apel radnej Małgorzaty Gruszczyk w związku ze spacerami piekarskich kobiet

 „Ja chciałabym jedynie zwrócić uwagę, także w imieniu członków klubu, bo o to mnie poproszono i swoim, by w trakcie tych spacerów o których pani wiceprzewodnicząca wspomniała nie dochodziło do dewastacji i do naruszania miejsc ważnych, czy kościołów, bądź innych miejsc istotnych dla mieszkańców. Z przykrością muszę stwierdzić, że po jednym z tych spacerów na przykład klepsydry wywieszone przy Bazylice w Piekarach były pomazane i jeśli chodzi o ich treść praktycznie kompletnie niewidoczne. Sadzę, że nie o coś takiego chodzi w obywatelskich protestach. Uważam, że warto byłoby również zwrócić na tego rodzaju kwestię uwagę.”


„Poprosiłam o to by do takich sytuacji nie dochodziło i by uszanować miejsca i przestrzenie ważne dla innych, którzy mogą nie podzielać takich przekonań właśnie w zgodzie z zasadami demokracji.

Owszem była taka sytuacja, że panie, czy państwo byli pod naszym biurem poselskim posła Polaczka. Protestowali również na placu przy Bazylice. Do samej Bazyliki trafiły ulotki o określonej treści i tyle. Takie są fakty. Nie doszło do aktów wandalizmu oprócz tych, o których wspomniałam.”


Osobiście zdecydowanie potępiam wszelkiego rodzaju niszczenie jakichkolwiek elewacji budynków, tym bardziej zabytków. Niestety z takimi aktami wandalizmu spotykamy się od lat, ostatnio na nowo pomalowanych blokach na osiedlu. Nie wydaje mi się, aby zwłaszcza w Piekarach, pokojowo protestujące kobiety były tymi, które coś dewastują. Raczej w obecnej sytuacji bardziej przekonany jestem do prób prowokacji ze strony zwolenników rządzącej partii, co już miało miejsce, na szczęście nie w naszym mieście. Po drugie u nas nie doszło do dewastacji elewacji jakiegokolwiek kościoła co przyznała sama radna.

Nie ma się też co dziwić, że kobiety zapaliły symbolicznie znicze pod biurem poselskim posła Jerzego Polaczka, gdyż jak wiadomo podpisał się pod wnioskiem do TK.

Jak swego czasu sama posłanka Kempa, córka członka PZPR, a obecnie związana z PiS powiedziała – Ludzie na ulicy to porażka władzy.






czwartek, 29 października 2020

Piekarski człowiek od zakazów i nakazów

 Radny Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Papaja znów „błysnął” wypowiedzią, tym razem na sesji Rady Miasta odnosząc się do aktualnych protestów piekarskich kobiet i tych, którzy w tych protestach wspierają kobiety:

„Tutaj widzę przede wszystkim te zebrania, czy marsze jak to tutaj zostało nazwane, one po prostu są nielegalne i niezgodne z ustawą i powinny być ścigane przez policję. Ja mam pytanie: w jaki sposób policja piekarska ochrania, czy w jaki sposób tutaj reaguje na tego rodzaju ewidentne przekroczenia prawa. (...)

W interesie miasta, w interesie wszystkich zdrowo myślących mieszkańców jest to, żeby nie promować, nie gratulować tym osobom, że one strajkują albo one wyrażają swoje poglądy, ale żeby przemówić im do rozsądku i do rozumu, że one zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu gospodarczemu całego społeczeństwa i naszego miasta.”


Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wesołowski tak skomentował wypowiedź radnego:

„Ja jedynie mogę ubolewać nad tą wypowiedzią. Zgodnie z ideologia partii z którą jest pan związany rzeczywiście najlepiej pozamykać wszystkich w więzieniach tych, którzy mają jakąkolwiek inną opinię, inne zdanie niż to, które państwo reprezentujecie. To jest naprawdę według mnie karygodne głoszenie takich poglądów, no ale jest demokracja. Na szczęście każdy może głosić poglądy jakie chce, a ci państwo mają akurat odmienne, niż państwo więc... no myślę, że należy to uszanować.”


Nie będę tego komentował tylko krótko zwrócę się z apelem do radnego PiS Piotra Papai:

Proszę przemówić do rozsądku i do rozumu swoim kolegom z rządu i sejmu, by swoimi nieodpowiedzialnymi działaniami przestali zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu i gospodarczemu naszego całego społeczeństwa.

środa, 28 października 2020

"Nie będę jakichś tam ludzi przepraszał"

 Na wczorajszej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu po przedstawieniu sytuacji finansowej w piekarskiej edukacji przez dyr. ZEFO Teresę Korab głos zabrał w-ce Prezydent Paweł Słota, który tymi słowy bezpośrednio zwrócił się do radnego Piotra Papai:

„Panie radny, ja oczekuję, bo nie powiem że żądam, ale oczekuję aby publicznie pan przeprosił mnie, a także sprostował swoje słowa z wcześniejszej sesji rady miasta, a także z wcześniejszej komisji, podczas której twierdził pan, że ja jako wiceprezydent miasta Piekary Śląskie przekazuje nieprawidłowe informacje, nieprawdziwe, jakoby do edukacji w Piekarach Śląskich nie musiało miasto dopłacać, a sugerował pan, że nawet na tej edukacji zarabiamy. Ja nie będę już komentował pana wypowiedzi w których nie rozróżnia pan planu od wykonania i nie jest pan w stanie odczytać rubryk w tabelce, ale bardzo bym prosił, wiem że nie potrafi pan przeprosić pracowników gospodarki przestrzennej, ale życzę sobie, aby pan mnie jako prezydenta – organu, który odpowiada za kwestie edukacji przeprosił, albo przynajmniej sprostował swoje słowa. Wypowiedział się pan naczelnik, wypowiedziała się pani dyrektor Korab, wypowiedział się pan skarbnik i pani Basia Kowalska. Wszyscy jasno i wyraźnie panu powiedzieli i teraz pokazali, że my co roku do piekarskiej edukacji dopłacamy. Jak pan widzi z tabeli od 2015 roku jest to kwota ponad 22 milionów złotych. W zeszłym roku było to prawie 28 milionów. W tym roku na 30 września szacujemy, że to będzie 22 i pół miliona”.


Radny Papaja odpowiedział:

„Nie ma mowy abym przepraszał pana prezydenta Słotę dlatego, że to nie jest w moim zwyczaju. Dlatego, że mnie wybrali na radnego już po raz nie wiem tam który, nie liczę tego, nie po to żebym jakichś tam ludzi przepraszał co chwilę za to co mam obowiązek jako funkcjonariusz publiczny się wypowiadać. Nie będę odpowiadał i przepraszał po prostu za to co myślę, co wynika z moich analiz i bedę dalej tą sytuację chciał wyjaśnić na gruncie merytorycznym.”


Po wypowiedzi radnego, że nie będzie „jakichś tam ludzi przepraszał” przypomniała mi się pewna sytuacja z posiedzenia komisji. Próbowałem zapytać radnego Piotra Papaję dlaczego w trakcie dyskusji na komisji mówił jedno, a zagłosował dokładnie przeciwnie. Arogancko i z butą mi odpowiedział: nie będę się tłumaczył przed mieszkańcem.

wtorek, 27 października 2020

Stan piekarskiej oświaty 2019/2020

 Dziś odbyło się kolejne, zdalne posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Jednym z punktów obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Miasta Piekary Śląskie za rok szkolny 2019/2020 oraz działalności szkół w celu podwyższenia wyników kształcenia. Naczelnik Edukacji Michał Sojka przedstawił w tym temacie szczegółową prezentację. Podał konkretne dane ile w roku 2019/2020 było oddziałów w poszczególnych typach szkół, ile dzieciaków uczęszczało do piekarskich szkół oraz przedszkoli, jak również jak liczebna jest piekarska kadra nauczycielska w podziale na stopnie awansu zawodowego. Z przedstawionej prezentacji wynika, że średnie wyniki piekarskich uczniów z egzaminu ósmoklasisty z np. języka polskiego w powiatach z województwa śląskiego wyniosły 56%. „Trzeba przyznać, że rok szkolny 2019/2020 jest takim rokiem, w którym miasto Piekary Śląskie osiągnęło słabe wyniki jeżeli chodzi o egzamin ósmoklasisty w stosunku do roku szkolnego 2018/2019” - powiedział M.Sojka. Podobnie słabe wyniki osiągnięto z matematyki (41,7 %) i języka angielskiego. Naczelnik zaprezentował również wyniki egzaminów maturalnych.

Jeśli chodzi o zdawalność egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących w powiatach naszego województwa to Piekary osiągnęły wynik 70,6 %. W technikach wypadło słabo, a wynik zdawalności matury jest o wiele, wiele słabszy niż w poprzednich latach. Po tej prezentacji nasuwa się pytanie w jakim kierunku idzie piekarska oświata. Radni w tej kwestii jakoś merytorycznie nie mieli nic do powiedzenia, a szkoda.

Sytuację finansową piekarskiej edukacji omówiła dyr. ZEFO Teresa Korab informując, że do końca roku na utrzymanie edukacji brakuje 7,6 mln zł.

Radny Piotr Papaja stwierdził, że w wypowiedzi dyr. ZEFO jest pewna nieścisłość. Nie będę przypominał wypowiedzi radnego z poprzednich komisji i sesji, gdyż okazało by się, że jeżeli chodzi o „nieścisłości” w wypowiedziach to przodował.

W kontekście finansowym utrzymania placówek oświatowych głos zabrał radny Mateusz Targoś przypominając, że w czasach kiedy uczęszczał do szkoły klasy liczyły po 30, 30 kilka uczniów, a teraz te klasy są zdecydowanie, podkreślił - zdecydowanie mniej liczne. To w głównej mierze rzutuje na no, że te koszty związane z edukacją są coraz większe. Tak, tak... ja też pamiętam że dawniej do szkoły chodziło się pieszo, albo jeździło tzw. „ogórkiem”, a dziś komunikacją z klimatyzacją, albo to rodzice zawożą dziecko do szkoły, co również zwiększa koszty. W-ce Prezydent Paweł Słota stwierdził, że będzie radnego cytował na spotkaniu z rodzicami w 13-tce, kiedy będą domagali się zmniejszenia liczebności klas. Nasuwa się pytanie: czy zwiększanie liczebności klas to właściwy kierunek w celu osiągnięcia lepszych wyników nauczania.

W kolejnym poście w tematyce edukacja o oczekiwaniach w-ce prezydenta Pawła Słoty wobec radnego Piotra Papai i stanowisku radnego na te oczekiwania.

niedziela, 18 października 2020

Wydatki mieszkańców za usługi komunalne - ranking

 Wybierając miejsce zamieszkania warto zapoznać się z rankingiem dotyczącym rocznych wydatków mieszkańców na usługi komunalne w roku 2020. To już trzecia edycja rankingu wydatków mieszkańców za usługi komunalne opracowanego przez zespół doradców firmy Curulis, która zajmuje się doradztwem Jednostkom Samorządu Terytorialnego.

Przeanalizowano pięć obszarów obciążających statystyczną rodzinę: opłaty za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, za odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, opłaty związane z komunikacją publiczną i strefami płatnego parkowania.

Dla każdej rodziny ma znaczenie ile rocznie musimy wydać na usługi komunalne i jak mocno te wydatki obciążają nasz budżet domowy.

Jak w tym istotnym rankingu na tle innych miast wypada nasze miasto?

Okazuje się, że w Piekarach Śląskich jest drogo.

Roczny koszt wydatków statystycznej rodziny na usługi komunalne w Piekarach Śląskich wynosi 4450,08 zł. Na 50 miast w przedziale 50-100 tys. mieszkańców uplasowaliśmy się na drugim miejscu ale od końca, czyli pozycja 48.

W województwie śląskim najtaniej jest w Jastrzębiu Zdroju – 2780 zł, a najdrożej w Zabrzu 4825 zł.

Nawet w bardzo wielu dużych miastach jest taniej niż u nas. Przykładowo:

Katowice – 4176,02 zł

Kraków – 3463,62 zł

Wrocław – 3326, 24 zł

Jednym słowem w tym rankingu wypadamy bardzo słabo, a zapowiadają się kolejne podwyżki.





Tak było 2014 – Tak jest 2022

  Tak było – Tak jest Tak zatytułowany był cykl artykułów w miejskiej gazecie Twoje Piekary w roku 2014, ukazujący jak zmieniło się nasze mi...